Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: observatorium-dsb.sk
Tradičné celoslovenské podujatie Deň hvezdární a planetárií oslavuje tento rok svoj desiaty ročník. Počas posledného marcového víkendu sa po celom Slovensku uskutočnia popularizačné aktivity v astronomických zariadeniach určené širokej verejnosti.
Hlavnou témou aktuálneho ročníka je ČIASTOČNÉ ZATMENIE SLNKA, ktoré – ak to počasie dovolí – bude možné pozorovať v sobotu 29.03. okolo poludnia. Pre oblasť Bratislavy platí, že začiatok tohto nebeského divadla bude o 11:43 a koniec o 12:54. Maximálna fáza zatmenia nastane o 12:18 SEČ. Na našom území bude počas maxima úkazu približne 5,2 % viditeľného povrchu slnečného disku zakrytých Mesiacom. Z nášho pohľadu prekryje Mesiac hornú časť slnečného disku postupujúc východným smerom.
Pre DSB Observatórium bude tohtoročná účasť na tomto podujatí premiérová.
Sobotňajší program odštartujeme verejným pozorovaním čiastočného zatmenia Slnka, ktoré sa uskutoční pred budovou školy v čase od 11:30 do 13:00. Návštevníkom budú k dispozícii viaceré teleskopy s filtrami, cez ktoré si budú môcť tento fascinujúci úkaz vychutnať na vlastné oči.
K zakúpeniu budú aj tematické suveníry z našej hvezdárne (magnetky, puzzle, termohrnčeky a iné).
Vstupné: 1 € (DSB žiaci s rodičmi a zamestnanci zdarma)
V popoludňajších a večerných hodinách vás pozývame na návštevu DSB Observatória, ktoré sa nachádza na streche školy. Prehliadka zahŕňa krátke oboznámenie sa s kupolou, jej vybavením a priestormi observatória. Prebieha v polhodinových intervaloch s maximálnou kapacitou 20 osôb na jeden vstup.
Upozornenie: Nejedná sa o plnohodnotnú prehliadku s výkladom lektora, ktoré ponúkame v rámci verejných podujatí. Je to skôr príležitosť pre širokú verejnosť, krátko nahliadnuť do priestorov a fungovania observatória.
Rezervácia vopred je nutná.
Vstupné: 5 €/osoba (DSB žiaci zdarma)
Kontrola registrácií bude prebiehať na základe dokladu totožnosti.
V prípade naplnenia kapacity budeme postupne pridávať ďalšie termíny.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
14.04.2025, 00:04
Letný tábor SunnyGAMESZuzana
Super tábor a animátori. Deti tam majú veľa aktivít a nenudia sa tam. Dcéra bola aj v inom tábore od iných cestoviek a tam sa jej nepáčilo. CK Slniečko odporúčame.
09.04.2025, 21:58
Jarná súťaž o 3 rodinné vstupenky do Domu mora vo Viedni - UKONČENÁMonika Maligova
Dakujeme za vyborne tipy
05.04.2025, 19:38
Jarná súťaž o 3 rodinné vstupenky do Domu mora vo Viedni - UKONČENÁEva
Teším sa keď vyhram
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár