Spišský hrad

Autor: MonikaK, Foto: sdetmi.com

DSCN2285

Adresa:Spišský hrad 05361 Žehra Telefón: +421 53 454 13 36 E-mail:muzeum@levonet.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad, sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy.


Spišský hrad je unikátnym príkladom stredovekého kráľovského hradu. Vznikol na konci 12. a začiatku 13. storočia. Už koncom 13. sto- ročia mal hrad takmer dnešnú rozlohu. Prvá priama písomná zmienka o hrade sa viaže k roku 1214. V roku 1993 bol zapísaný do Svetového zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. V roku 2010 bol zápis rozšírený o Levoču a dielo Majstra Pavla z Levoče.

Expozície

Archeologická časť expozície približuje vývoj osídlenia hradného kopca a jeho blízkeho okolia v priebehu šiestich tisícročí. Náhodné objavy, ale najmä systematické výskumy archeológov priniesli početné pamiatky po dávnych obyvateľoch týchto končín. Časť z nich je prezentovaná návštevníkom - počnúc najstaršími nálezmi z doby kamennej, cez výrobky kovolejárov doby bronzovej, pamiatky Keltmi ovplyvnenej púchovskej kultúry z prelomu letopočtu, až po najmladšie nálezy, súvisiace už so životom na stredovekom hrade. Unikátny je poklad rímskych mincí objavený v Temnej jaskyni, v útrobách hradného brala.

Hradná kuchyňa bola miestom plným tepla, vôní, korenia, kvalitných surovín, bola miestom kde šikovní kuchári vyčarovali pre svojich pánov nesmierne dobroty a kulinárske špeciality. Stravovanie v bohatších kruhoch bolo pripravované s ohľadom na spoločenskú vrstvu a majetok. Hlavne hostiny, predovšetkým svadobné boli pompézne a mimoriadne slávnostné. Vyznačovali sa predovšetkým množstvom jedla a pitia a podávaním v drahých nádobách. Jedlo bolo aj rafinovane pripravované a tzv. jedlo na pozeranie sa stalo hlavnou ozdobou stola. Menili sa druhy mäsa. Bez zveriny by v 16. stor. nebola hostina dosť dobrá. Pri bohatých stoloch sa podávaloť – samostatných chodov na konci 16. stor. sa hostiny predĺžili na tri až štyri hodiny a podávalo sa od 30 do 100 chodov.

Hradná spálňa je miesto, kde sa deň stretáva s nocou a kde sa telo a myseľ aj toho najaktívnejšieho obyvateľa hradu uloží na odpočinok. Samostatná spálňa bola výsadou len tých najbohatších a najzámožnejších. Podobne to bolo aj s lôžkom. Lôžko vlastnili len najbohatší jedinci. Lôžka sa, ako dokladajú výjavy už z 12. storočia, dopĺňali textilnými závesmi, ktoré chránili spiaceho pre chladom. Neskôr sa používala pre zavesenie týchto závesov samostatná konštrukcia– tzv. nebesá, ktorá sa stala veľmi obľúbenou na zútulnenie ale aj ako dôkaz prepychu a honosnosti spálne. Lôžko a všetky jeho súčasti boli veľmi nákladným inventárom dobovej spálne, a ten kto zaľahol na lôžko bol, vo svetskom alebo v cirkevnom živote , veľmi dôležitá a vážená osoba.

BEZ SÚCITU A MILOSTI - Ako a čím sa vymáhalo priznanie (Mučiareň na Spišskom hrade)

Otváracie hodiny a vstupné TU.

Každú prvú nedeľu v mesiaci vstup zdarma!

Autom je prístup na bezplatné parkovisko vzdialené 10 minút pešej chôdze od brány hradu (príjazd smerom od Hodkoviec). Peší výstup zo Spišského Podhradia k hlavnej bráne trvá hodinu.

 

Mapa: N 49° 0′ 2″ E 20° 46′ 7″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • ZVN 07.01.2019, 23:02

  Paradny vylet aj s malym dietatom, vlacikom zo Spisskych Vlach priamo pod hrad, vystup na hradny kopec a aj samotny hrad su krasne.

 • Adriana 06.01.2019, 13:53

  Na hrad chodievame pravidelne aj kvoli syslom. Treba si vsak davat pozor, ak planujete nastevu prvu nedelu v mesiaci, treba ist velmi skoro rano, lebo potom je problem s parkovanim. Takisto si treba pripravit svoje jedlo, raz sme cakali vyse polhodinu na parky v rade. Skoda, ze akurat v tieto dni nemaju toho viac otvorene.

 • Zuzana 02.01.2019, 22:42

  Najkrajší hrad na akom som bola. Určite odporúčam.

 • Monika 28.12.2018, 12:36

  Spišský hrád, ktorý vidno už z ďaleka. Monštruózna stavba a veľa turistov.

 • Maria 27.12.2018, 21:30

  Veľmi pekný hrad. Dobre sprístupneny. Vystúpenia sokoliarov. Krásny výhľad.

 • Daniela 21.12.2018, 08:45

  Chodime kazdy rok,super

 • Peter 21.12.2018, 08:45

  Treba vidiet.Najvacsi hrad na Slovensku a asi aj v strednej Europe

 • Monika Matulníková 13.12.2018, 18:03

  Jeden z najkrajších hradov na Slovensku, páči sa mi že vždy keď tam ideme najdeme niečo nové...odporúčam aj rodinkám s detmi

 • Daniel J. 07.12.2018, 12:51

  Absolvovali sme tu vylet cez prazdniny, syna najviac fascinovalo, ze dostal do rucky pristroj s audio sprievodcom, zapocuval sa do legiend hradu, prijemny vylet.

 • Katarína Tomulcová 05.12.2018, 23:09

  krásny, majestátny hrad ... dérku sme mali v klokanke a zvládli mse to bez najmenších problémov

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár