19. 09. 2021 Konštantín 18°C Polooblačno

Park tmavej oblohy Poloniny

Autor: Zuzka
Adresa:Poloniny Telefón: - E-mail:kontakt@svetelneznecistenie.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Park tmavej oblohy v Poloninách je najtmavším miestom na Slovensku a v poradí 20. park tmavej oblohy na svete. Môžete tu sledovať nočnú oblohu nepoznačenú svetelným znečistením.

 

 • Park vznikol ako prvý na Slovensku 3. decembra 2010 a jeho patrónom je prvý slovenský kozmonaut plk. Ing. Ivan Bella

 • Bez ďalekohľadu sa dá vidieť až 2 000 hviezd. (v  mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20). Dokonca  je tu výborne viditeľná aj mliečna dráha!

 • V Poloninách toho na nočnej oblohe uvidíte najviac, ak z lesa vyjdete na rozľahlé čistinky.

 • Prirodzená nočná tma a nočné biorytmy všetkých živých organizmov sú najmenej narušené. Aj vďaka tomu je na území národného parku mimoriadna koncentrácia ohrozených druhov rastlín, a živočíchov.

 • Špecifikom Parku tmavej oblohy Poloniny je Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, Hlavným prístrojom observatória je Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla jeden meter. 

Poloha parku

Park tmavej oblohy sa nachádza na území Národného parku Poloniny, ktorý leží na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v okrese Snina v Prešovskom kraji. Je to najvýchodnejšia časť Slovenska a patrí medzi najredšie osídlené.  Parkom tmavej oblohy prechádza 49. rovnobežka.

Poslanie parku

Park tmavej oblohy Poloniny bol založený s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať prírodne tmavú nočnú oblohu.

Národný park Poloniny - sa vyznačuje veľmi malou hustotou osídlenia a zároveň je to najmenej navštevovaný Národný park na Slovensku a práve vďaka tomu je tu vizuálne znečistenie minimálne a vplyv človeka na životné prostredie minimálny. Poloniny sú ideálnym miestom na celodenné výlety. Cez deň môžete absolvovať túry a obdivovať okolitú prírodu alebo relaxovať na brehu našej najväčšej vodnej nádrže na pitnú vodu Stariny. V noci budete pozorovať oblohu.

park

Zdroj: Park tmavej oblohy Poloniny

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Via 06.01.2021, 22:31

  Zaujala ma téma o škodlivosti nedostatku tmy, ktorá sa tam preberala. Poučný výlet.

 • Mária 05.12.2020, 11:36

  Najtmavšie mesto na Slovensku s minimom svetelného smogu, ideálne na nočné pozorovanie oblohy. Cez deň tu zase môžete pozorovať prekrásnu prírodu počas prechádzok okolitými lesmi.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár