11. 07. 2020 Milota 30°C Prehánky, búrky

Výstava A - ako animátor

10.01.2019 Autor: marylyn, Foto: Bibiana
Termín: 27.01.2019 a ďalšie Mesto:Bratislava Čas:10:00 - 18:00 Zdroj:stránka organizátora
a ako animator plagat

Zdroj: Bibiana

Interaktívna výstava je netradičným pohľadom na slovenskú animovanú tvorbu - kľúčovými tvorcami v nej nie sú režiséri, ale animátori. Vyzýva deti k tvorivej hre tak, že sa sami stanú animátormi vo výstave ako veľkej tvorivej dielni, kde sa zoznámia s rozmanitými animačnými technológiami.

Ambíciou tejto výstavy je, prostredníctvom hravosti a kreativity nenásilne priblížiť detskému návštevníkovi nie len zaujímavosti zo sveta technického spracovanie animovaných filmov ale zoznámiť sa aj s tými málo známymi, nekonečne trpezlivými ľuďmi – animátormi, ktorí hrdinom z animovaných filmov vdychujú život.
Výstava začínam predstavením zakladateľa slovenského animovaného filmu Viktora Kubala. Vo veľkom televízore, v ktorom je kúpeľňa jeho známych filmových hrdinov Pufa a Mufa sa deti stanú účinkujúcimi v tomto filme. V ďalšej miestnosti výstavy sa predstavuje plôškový film. Návštevníci tu majú možnosť vyskladať si z pripravených plôškových fragmentov postavičky, pozrieť si filmy spracované touto technológiou a dozvedieť sa o konkrétnych animátoroch jednotlivých filmov napr. o pánovi Františkovi Jurišičovi a pani Monike Trajterovej, animátoroch dielu Stolček zo seriálu Bratislavské rozprávky. V miestnosti venovanej kreslenému filmu si deti môžu nakresliť kúsok vlastného kresleného filmu a na jednoduchom, ale dômyselnom zariadení ho oživiť. Tu si zase pozrú okrem iného diel Vetrík zo seriálu Zvonček a Margarétka. Jeho hrdinov oživili animátori Valéria Takáčová a Jindro Prášil. Bábkový film reprezentuje napr. film zo seriálu Najmenší hrdinovia a jeho animátor Štefan Martauz. Aj tu je tiež ďalšia aktivita pre deti. Môžu si vyrobiť filmových hrdinov z plastelíny alebo rozhýbať postavičky v diorámoch predstavujúcich rôzne scény z filmov. Záver výstavy predstavuje digitálny plôškový a kreslený film a 3D animáciu a novú generáciu autorov a animátorov. V ponurom priestore výťahovej šachty, ako v seriáli Websterovci, sa premietajú najznámejšie filmy našej súčasnej animovanej tvorby. Nie len diel Horor v škole z tohto známeho seriálu, ale aj diel Tety z pexesa zo seriálu Mimi a Líza a diel „Ihrisko“ zo seriálu Drobci.

Termín: 10. 10. 2018 – 27. 1. 2019
Kde: BIBIANA, 1. poschodie, Panská 41

Napíšte komentár