25. 01. 2021 Gejza 4°C Sneženie

Mýty a povery o striedavke

Hádam žiadna téma v oblasti rodinného práva nevyvolala v spoločnosti taký ohlas, ako práve striedavka. Jedni ju chvália, iní zatracujú. Aké sú o nej najčastejšie mýty a povery?

Porozvodová starostlivosť o dieťa: Osobná verzus Striedavá starostlivosť

Preto si v tomto článku predstavíme dve formy porozvodovej starostlivosť o dieťa ako aj to, aké sú medzi nimi základné rozdiely.

Rodičia s deťmi: Využívate svojich 5 týždňov dovolenky?

Dobre vidíte, dobre čítate. Nie je to preklep v číslach. Je to naozaj tak a pritom o tom nevie veľké množstvo rodičov, ktorí sa starajú o svoje ratolesti. Mnohí už skoro rok žijú v tom, že majú len 4 týždne zákonnej dovolenky, a pritom už od januára 2020 platí zmena.

Zmena výšky príplatkov k mzde od roku 2021

Prilepšia si tí, ktorí pracujú v noci, počas víkendu aj počas sviatkov. Od januára 2021 sa zvyšujú príplatky (mzdové zvýhodnenie) za prácu počas víkendu, počas sviatkov ako aj za nočnú prácu. O koľko sa príplatky zvýšia sa dozviete v tomto článku.

Home office a koronavírus: Môže mi zamestnávateľ nariadiť prácu z domu? Zníži sa mi mzda?

Čo tento pojem home-office vlastne znamená? Je to to isté ako domácka práca či telepráca vykonávaná z domu? Môže vám ju zamestnávateľ nariadiť? Máte počas home-officu nárok na stravné ? Ak som na home-office, akú mzdu budem dostávať? Budem mať nárok na stravné lístky?


Výpoveď v čase Covidu-19: Zvýšená ochrana zamestnanca pred výpoveďou

Mnohí zamestnávatelia sa zo dňa na deň museli, chtiac či nechtiac, prispôsobiť novým protipandemickým opatreniam, ale aj oznámiť zamestnancom, že s nimi musia skončiť pracovný pomer. Verte či nie, ani pre nich to nie je jednoduché.

Od januára sa zvýši rodičovský príspevok aj prídavky na dieťa

Od 1.januára 2021 sa zvýšia niektoré štátne príspevky a dávky pre rodičov. Zvýši sa napríklad Rodičovský príspevok aj Prídavky na dieťa.

Doplatky za lieky pre deti do 6 rokov sa zrušia a obedy zadarmo nahradí zvýšenie daňového bonusu

Ak by však prešiel návrh zákona parlamentom a podpíše ho pani prezidentka, od 1.januára 2021 si už za lieky pre deti do 6 rokov nebudete doplácať tak ako dnes a tiež sa zrušia obedy zadarmo, ktoré nahradí zvýšenie daňového bonusu na dieťa.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela/lku. Kedy mám naň nárok?

Počuli ste už o tom, že rozvedený manžel/lka má za istých podmienok právo požadovať od expartnera príspevok na výživu rozvedeného manžela/lky?

Nová nemocenská dávka pre budúce mamičky - tehotenské a tehotenské štipendium

Zavádza sa nová štátna nemocenská dávka- tehotenské a tiež tehotenské štipendium. Aké sú podmienky nato, aby ste túto dávku mohli poberať a v akej výške? Aká je doba čerpania tejto dávky?