25. 07. 2024 Jakub 26°C Polooblačno

Otvorenie Parku Legionárska

01.06.2024 Autor: Laura , Foto: Bratislava - hlavné mesto SR
Termín: 08.06.2024 Mesto:Bratislava Zdroj:stránka organizátora
445762632 756779849975227 8551160063847613955 n

Zdroj: Bratislava - hlavné mesto SR

Dosť bolo zvedavého pozerania sa spoza plota. Príďte na otvorenie Parku Legionárska!
Otvárame už 8. júna a čakajú vás diskusie, prehliadky, streetballový turnaj, spoločné sprejovanie so SMÄD, zahrá Curly Simon a budete sa môcť zapojiť aj do komunitných aktivít ako bazárik vecí, ktoré nepotrebujete, no pre iných môžu byť pokladom, či Bratislavský Speakers' Corner.

Program:
 • 9:00 - 11:00 streetballový turnaj mládežnickych klubov
 • 11:00 - 15:00 streetballový turnaj pre všetkých, registrácia na mieste
 • 12:00 - 14:00 komentované prehliadky o príbehoch architektonicky významných a zaujímavých budov v okolí parku Legionárska. Prihláste vopred.
 • 14:00 - 15:00 Bratislavský Speakers Corner - komunitné čítanie básní s Mirkou Ábelovou, počas ktorého nebude chýbať open mic - podeľte sa s nami o svoje obľúbené texty! A možno tak začneme aj peknú tradíciu, vďaka ktorej sa z tohto priestoru skutočne stane budúci Bratislavský Speakers' Corner - ibaže menej politický a viac poetický.
 • 15:30 - 16:00 diskusia s architektmi Metropolitného inštitútu Bratislavy
 • 16:00 - 16:30 diskusia s Matúšom Vallom a Matejom Vagačom o verejných priestoroch Bratislavy
 • 17:00 - 19:00 SMÄD komunitné sprejovanie
 • 18:00 - 19:00 koncert Curly Simon
 • 20:00 - 22:00 večerné premietanie
Programom nás bude sprevádzať skvelý Ludwig Bagin.


No a počas celého dňa nebude chýbať:
 • dobré jedlo a pitie
 • bazárik vecí, ktoré vy už nepotrebujete, no niekomu inému sa môžu hodiť
 • kútik so spoločenskými hrami
 • stánok Remini
 • výstavka Živých miest Bratislavy


Ako sme Park Legionárska vylepšili?
Neurčitý priestor na Legionárskej sme zmenili na príjemný parčík na posedenie a šport, ktorý bude krásne poetický obzvlášť počas jari. Vtedy tu rozkvitnú sakury tak krásne, že by to ocenila nejedna Anna zo Zeleného domu. Práve výsadbou 50 sakúr od Japonského veľvyslanectva sa to začalo. V ďalšej fáze prišla na rad komplexná rekonštrukcia na základe architektonického návrhu.
V parčíku na Legionárskej sme zrealizovali terénne úpravy, doplnili výsadbu, vytvorili nové pešie chodníky, doplnili sme osvetlenie, zveladili sme aj predpolie sochy s bustou Sama Chalupku, novinkou je aj multifunkčné ihrisko, ktorým reagujeme na nedostatok exteriérových športovísk v okolí. Zmenou je, že voľný výbeh pre psíky po novom nie je v celom parku, ale vo vyhradenom venčovisku s hracími prvkami. Rozšírili sme aj priestor na čakanie za zastávkou MHD a tiež opravili chodník od Kmeťovho námestia popri internáte. Paralelne s Radlinského ulicou tiež pribudol drevený palubový chodník tak, aby sme ochránili koreňové sústavy existujúcich vzrastlých stromov.
Bratislava má mnohé neprehliadnuteľné ikonické monumenty ako Rozhlas, Michalskú vežu, Most SNP či fontánu na Námestí slobody. Ale charakter mesta vytvárajú aj menej nápadné, no nemenej dôležité miesta pre náš každodenný život, v ktorých sa cítime jednoducho dobre. Rôzne živé zákutia, námestia, nárožia, vnútrobloky…Našou zodpovednosťou je takéto miesta zveľaďovať, obnovovať a aj vytvárať. Pretože funkčný verejný priestor je jednou z najdôležitejších súčastí mesta, dáva priestor rásť rôznym komunitám, výrazne zlepšuje kvalitu nášho života, tvorí základ toho, ako naše mesto spolu zažívame a ako nám v ňom fungujú vzťahy. Veríme, že práve tak tomu bude aj v novom Parku Legionárska.

Napíšte komentár