25. 02. 2024 Frederik/Frederika 13°C Zamračené

Nový slovenský koprodukčný film pre deti - Čiapka

20.09.2022 Autor: MS
Termín: 27.11.2022 a ďalšie Mesto:SR Zdroj:stránka organizátora

ciapka 00cx

Dňa 20. októbra 2022 bude mať distribučnú  premiéru nový slovenský koprodukčný hraný film pre deti Čiapka režiséra Slobodana Maksimovovića. Ešte predtým, ako sa tento vianočný príbeh dostane do slovenských kín, predstaví sa divákom filmového festivalu Cinematik.

Film Čiapka je o chlapcovi, ktorý nemá vôbec nič a dievčati, ktoré má zdanlivo všetko, ktorí sa spolu uprostred vianočnej noci vydajú na dobrodružnú cestu po stopách Ježiška. V tú noc sa splnia všetky ich priania, lenže nie úplne tak, ako to očakávali.

Film Čiapka chce deťom pomôcť vyrovnať sa s ostrými hranami dospievania v dysfunkčných rodinách a ukázať im, že nie sú jediní, ktorí sa cítia osamelí a neakceptovaní a že vždy existuje východisko a životu nikdy nesmie chýbať kúzlo, kamaráti, radosť a zábava. Lebo rodina nie je iba mama, otec, či príbuzní, môže to byť ktokoľvek, kto vás akceptuje takých, akí ste a zabalí vás do teplej deky lásky a prijatia, aby ste sa mohli cítiť doma so sebou samým. Chceme deti inšpirovať k tomu, aby hľadali silu predovšetkým sami v sebe, aby objavovali a rozvíjali svoju jedinečnosť
a aby si uvedomili, že život im mnohokrát prinesie to, čo si priali, no nie vždy úplne tak, ako to očakávali.

Producentka Vanda Raýmanová o filme uviedla: „Je to krehký príbeh, rešpektujúci a citlivo zobrazujúci detské túžby a bolesti. Rozpráva príbeh dvoch detí, ktoré sú počas vianočnej noci konfrontované s nie až tak ligotavou realitou. Je to film o prijatí, priateľstve a porozumení.
A výnimočný je tým, že je rozprávaný s nesmiernym citom pre detské vnímanie sveta, s láskavosťou a humorom.“

Film vznikol v produkcii spoločností Senca Studio (SI) a koprodukcii spoločností objectif (SK),  Wady Films ( LU ), Studio DIM (HR ) a dvoch verejnoprávnych televízii  Radiotelevizija Slovenija a RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska. Slovenskú distribúciu filmu zabezpečuje spoločnosť Forum Film .

Slovenskými vkladmi do filmu sú animácia a vizuálne efekty realizované pod vedením Michala Strussa, hudba, ktorú skomponoval a v štúdiu Slovenského rozhlasu nahral oceňovaný hudobný skladateľ Michal Novinski a príležitosť hrať vo filme jednu z postáv dostal René Štúr.
V slovenskom znení sa predstavia talentovaní detskí dabingový herci Dominika Havranová
a Dominik Budinský.

Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry SR, Slovinské filmové centrum, Luxemburský filmový fond, Chorvátske audiovizuálne centrum, program pre spoločný vývoj projektov RE-ACT, Chorvátska televízia, program Kreatívna Európa MEDIA a fond Rady Európy EURIMAGES.

Ukážka:

Napíšte komentár