08. 06. 2023 Medard 24°C Búrky

Múzeum hodín - Dom U Dobrého pastiera

Autor: Laura , Foto: muzeumbratislava.sk
Adresa:Židovská 3, Bratislava Telefón: E-mail:mmba@bratislava.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Dom U Dobrého pastiera farebne a architektonicky výrazne pôsobí ako rozprávkový dom, postavený v rokoch 1760 – 1765. Dodáva aj v súčasnosti čaro podhradiu so svojím neopakovateľným kúzlom.


Dom U Dobrého pastiera farebne a architektonicky výrazne pôsobí ako rozprávkový dom, postavený v rokoch 1760 – 1765. Dodáva aj v súčasnosti čaro podhradiu so svojím neopakovateľným kúzlom.

Múzeum hodín je umiestnené v objekte známom pod menom Dom U Dobrého pastiera. Postavili ho v rokoch 1760-1765 a pôvodne bol súčasťou zástavby podhradia. V suteréne a na prízemí boli priestory využívané na obchodno-remeselnú činnosť, horné podlažia slúžili na bývanie.

Budova prezentuje ukážku kvalitnej rokokovej meštianskej architektúry o čom svedčí aj samotné riešenie objektu rešpektujúceho daný terén a priestorové obmedzenie. Hodnotnou súčasťou sú aj pôvodné detaily napríklad iluzívne okno s dvojicou črepníkov s kvetmi a mreže. Plastika Dobrého pastiera osadená pod baldachýnom už nie je pôvodná.

Budova v priebehu storočí prešla viacerými premenami. Pri rekonštrukcii objektu pred realizáciou expozície Múzeum hodín bol interiér prispôsobený výstavným účelom. Expozícia bola sprístupnená v roku 1974, v posledných rokoch bola dopĺňaná novými akvizíciami hodín.

Vstupné:

Základné vstupné 2,50 €
Zľavnené vstupné
(deti do 14 r., študenti, dôchodcovia)
1,50 €
Rodinné vstupné
(2 dospelí a deti do veku 14 r.)
5 €
Múzeum je otvorené od 1.4 – 31.10.
 

Nazrite do expozície Múzea hodín ešte pred jej oficiálnym otvorením. Počas kurátorskej prednášky, ktorou bude sprevádzať Zuzana Francová, kurátorka MMB, sa dozviete viaceré zaujímavosti z histórie hodinárstva v Bratislave.

Bratislavskí hodinári // kurátorská prednáška - 15.3.2023 o 17:30
Vedeli ste, že tradície hodinárskeho remesla v našom meste siahajú až do obdobia neskorého stredoveku? Alebo že v roku 1776 v Prešporku vznikol samostatný cech hodinárov, jediný svojho druhu na Slovensku?

Od 17. do 19. storočia tu máme doloženú činnosť väčšieho počtu hodinárskych majstrov zhotovujúcich rôzne druhy veľkých aj malých hodín. Prostredníctvom vybraných exponátov predstavíme niektorých významných hodinárov, ktorých výrobky patria ku skvostom múzejnej zbierky historických hodín.  

Napíšte komentár