Kaštieľ Oponice - Chateau Appony

Autor: Hanka, Foto: chateauappony.sk
Adresa:Oponice 271, 956 14 Oponice Telefón:038 32 38 111 E-mail:info@chateauappony.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Oponice sú neveľkou obcou medzi Topoľčanmi a Nitrou, jej história je však tak rozsiahla, že sa dotýka hviezd. Dominantou kraja je bez pochýb oponický hrad.


Renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov
sa po nákladnej rekonštrukcii premenil na luxusný 4 hviezdičkový hotel so slávnou barokovou knižnicou tohto starobylého rodu. V jedinečnom hotelovom komplexe nájdete veľkorysé sály, štýlové izby a priestorné luxusne vybavené apartmány. Hoci voňajú novotou, priestory kaštieľa skrývajú úžasný príbeh. V minulosti tu prebývali také významné osobnosti ako členovia prezidentskej dynastie Roosveltovcov, Josephine Bakerová, maharadža z Patialy, Thomas Cardeza- jeden z najbohatších pasažierov na Titanicu, albánska kráľovná Geraldina a mnohí iní. Určite neprehliadnite štýlovú reštauráciu Songe, ktorá je pýchou hotelovej gastronómie. K oddychu poslúži našim hosťom moderné wellness centrum s panoramatickým výhľadom do parku priamo z plaveckého bazénu, vírivkou, saunovým svetom a službami maséra. Oázou pokoja je anglický park, v ktorom sú umiestnené dva tenisové kurty s umelým osvetlením. Pýchou kaštieľa je historická Apponyiho knižnica so vzácnymi knihami, ktorá je návštevníkom sprístupnená celoročne.

Kaštieľ, v ktorom sa nachádza aj historická apponyiovská knižnica, vznikol v 16. storočí. Stavebnými úpravami prešiel v 17. a 18. storočí. V polovici 19. storočia ho majitelia, významný uhorský šľachtický rod Apponyiovcov, prestavali v klasicisticko-novogotickom štýle a pristavili ďalší trakt. V ňom je umiestnená knižnica s empírovým interiérom. Objekt pozostáva z troch 2-traktových krídel v tvare U. Je dvojpodlažný, čiastočne podpivničený. Na nárožiach južného krídla sú situované dvoj a trojpodlažné veže baštového tvaru. Súčasťou areálu bola hospodárska budova, kočiareň a kaplnka. Takmer rozpadnutú stavbu sa podarilo počas štvorročnej rekonštrukcie kompletne obnoviť a prestavať na hotel s ubytovacou kapacitou 150 lôžok.

Kaštieľ ponúka:

 • hotelový komplex,
 • wellness centrum,
 • anglický park,
 • vzácnu barokovú apponyiovskú knižnicu.

oponice 2

Historická knižnica rodu Apponyi ako súčasť hotelového komplexu je v správe Slovenskej národnej knižnice.  V knižnici sa v súčasnosti nachádza 9000 titulov a 12 000 zväzkov písaných v desiatich jazykoch. Medzi najvzácnejšie z nich patrí aj dielo Sokrata zo švajčiarskeho Bazileja z roku 1508. Knižnica funguje nezávisle na hotelovom komplexe s vnútorným poriadkom pre bádateľov.

Otváracie hodiny a cenník vstupného do knižnice TU.

Anglický park: Ako oáza pokoja a zelene ponúka dokonalý oddych a relax. Každým nádychom čerstvého vzduchu, každým krokom pomedzi mohutné stromy sa rozpomeniete na prapôvodnú spojitosť s prírodou, ktorej dotyk vráti Vašej mysli stratenú silu a energiu a Vášmu telu zdravie.

Prevádzkový poriadok parku nájdete TU.

oponice 6

Wellness: V hotelovom wellness centre sa nachádza štýlový bazén s panoramatickým výhľadom na park, perličkový kúpeľ, suchá, parná a bylinková sauna, po návšteve ktorých sa návštevníkovi žiada oddať sa do rúk skúseným masérom. Ako novinku pripravujeme liečivé relaxačné kúpele s bylinnými extraktmi.

Aktuálny cenník pre návštevu bazéna nájdete TU.

oponice 5Mapa: N 48° 27′ 50″ E 18° 8′ 54″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Stanislav Šimek 03.01.2019, 14:17

  Toto bol zatiaľ náš najlepší víkendový pobyt v tomto nádhernom kaštieli. Pobyt sme si kúpili ako dar od kolegov k svadbe a výber neľutujeme. Strava vynikajúca, wellness tiež. Park ako stvorený na romantické prechádzky. Knižnicu sme žiaľ nenavštívili, ale určite sa sem ešte vrátime a nevynecháme ani ju :)

 • Ank 31.12.2018, 11:19

  Krásne prostredie, krásne okolie, neskutočná knižnica a veľmi-veľmi zaujímavý výklad. Chodíme tam často, keď dostaneme návštevu, ktorej chceme ukázať niečo zaujímavé a náučné :-) Odporúčame.

 • Nika 29.12.2018, 18:19

  Suhlasim s panom Andrejom. Boli sme tu a žasli sme. Tento kastiel by si zasluzil vacsiu navstevnost lebo "poklad" ukryty vo vnutri si to zasluzi.

 • sonka 14.07.2018, 21:30

  niečo užasne.....a knižnica waw s úžasnou pani co ma prehlad v histórii

 • Olivia 04.01.2018, 13:47

  nádherný kastiel- veľkolepý, videli sme tam aj novomanželov sa fotiť, prehliadku sme absolvovali bez sprievodcu,pofotili sme sa a už len spomíname na krásny výhľad

 • Kristina 04.01.2018, 08:55

  Nadherny kastiel, pekne prostredie, prijemny wellness a este aj dve drahy na billiard :) Odporucam :)

 • vladimir sekerka 04.01.2018, 08:37

  velmi pekna prehliadka pre deti, ked je v zamku "akcia" s rozpravkovymi postavami :-)

 • Lenka Tarková 03.01.2018, 07:01

  Krasny, jedinecny kastiel s nadhernou kniznicou, vybornym wellnesom a restauraciou. Tip na prechadzku s detmi.

 • Zuzka 31.12.2017, 21:19

  Dobrý večer.
  Kaštiel v Oponiciach je to najromantickejšie miesto, v ktorom som kedy bola.
  Skĺbuje sa tu histórie s modernou. Knižnica je fascinujúce miesto, ktoré je dominantou tohto kaštieľa.

 • Erika Knajbelova 23.12.2017, 12:11

  Nádherné miesto, plné luxusu, s jedinečnou knižnicou. Je to slovenský skvost.

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár