06. 07. 2022 Patrícia, Patrik 30°C Prehánky

Kaštieľ Oponice - Chateau Appony

Autor: Hanka, Foto: chateauappony.sk
Adresa:Oponice 271, Oponice Telefón:+42138 32 38 111 E-mail:info@chateauappony.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Oponice sú neveľkou obcou medzi Topoľčanmi a Nitrou, jej história je však tak rozsiahla, že sa dotýka hviezd. Dominantou kraja je bez pochýb oponický hrad.

MG 2459

Zdroj: Chateau Appony


Renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov
sa po nákladnej rekonštrukcii premenil na luxusný 4 hviezdičkový hotel so slávnou barokovou knižnicou tohto starobylého rodu. V jedinečnom hotelovom komplexe nájdete veľkorysé sály, štýlové izby a priestorné luxusne vybavené apartmány. Hoci voňajú novotou, priestory kaštieľa skrývajú úžasný príbeh. V minulosti tu prebývali také významné osobnosti ako členovia prezidentskej dynastie Roosveltovcov, Josephine Bakerová, maharadža z Patialy, Thomas Cardeza- jeden z najbohatších pasažierov na Titanicu, albánska kráľovná Geraldina a mnohí iní. Určite neprehliadnite štýlovú reštauráciu Songe, ktorá je pýchou hotelovej gastronómie. K oddychu poslúži našim hosťom moderné wellness centrum s panoramatickým výhľadom do parku priamo z plaveckého bazénu, vírivkou, saunovým svetom a službami maséra. Oázou pokoja je anglický park, v ktorom sú umiestnené dva tenisové kurty s umelým osvetlením. Pýchou kaštieľa je historická Apponyiho knižnica so vzácnymi knihami, ktorá je návštevníkom sprístupnená celoročne.

Kaštieľ, v ktorom sa nachádza aj historická apponyiovská knižnica, vznikol v 16. storočí. Stavebnými úpravami prešiel v 17. a 18. storočí. V polovici 19. storočia ho majitelia, významný uhorský šľachtický rod Apponyiovcov, prestavali v klasicisticko-novogotickom štýle a pristavili ďalší trakt. V ňom je umiestnená knižnica s empírovým interiérom. Objekt pozostáva z troch 2-traktových krídel v tvare U. Je dvojpodlažný, čiastočne podpivničený. Na nárožiach južného krídla sú situované dvoj a trojpodlažné veže baštového tvaru. Súčasťou areálu bola hospodárska budova, kočiareň a kaplnka. Takmer rozpadnutú stavbu sa podarilo počas štvorročnej rekonštrukcie kompletne obnoviť a prestavať na hotel s ubytovacou kapacitou 100 lôžok.

Historická knižnica rodu Apponyi ako súčasť hotelového komplexu je v správe Slovenskej národnej knižnice.  V knižnici sa v súčasnosti nachádza 9000 titulov a 12 000 zväzkov písaných v desiatich jazykoch. Medzi najvzácnejšie z nich patrí aj dielo Sokrata zo švajčiarskeho Bazileja z roku 1508. Knižnica funguje nezávisle na hotelovom komplexe s vnútorným poriadkom pre bádateľov.

Otváracie hodiny a cenník vstupného do knižnice TU.

kniznica

Zdroj: Chateau Appony

 

Anglický park: Ako oáza pokoja a zelene ponúka dokonalý oddych a relax. Každým nádychom čerstvého vzduchu, každým krokom pomedzi mohutné stromy sa rozpomeniete na prapôvodnú spojitosť s prírodou, ktorej dotyk vráti Vašej mysli stratenú silu a energiu a Vášmu telu zdravie.

Wellness: V hotelovom wellness centre sa nachádza štýlový bazén s panoramatickým výhľadom na park, perličkový kúpeľ, infrasauna, suchá, parná a bylinková sauna, po návšteve ktorých sa návštevníkovi žiada oddať sa do rúk skúseným masérom. V ponuke nová procedúra Apiterapia. Wellness disponuje aj novou terasou.

Novinkou je detský kútik a fitness centrum.

opony

Zdroj: Chateau Appony

Mapa: N 48° 27′ 50″ E 18° 8′ 54″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Domča 01.01.2022, 14:38

  Len ako hosť na svadbe, pekné miesto

 • Dana 06.01.2020, 21:00

  Musím pochváliť miestny park, ktorý je udržiavaný a taktiež aj reštauráciu a jedlá.

 • Veronika 06.01.2020, 16:06

  Wellness je tam vysokej úrovni, fakt profi úroveň.

 • Nikola 02.01.2020, 14:56

  Mali sme to šťastie, keď sme tam boli na svadbe. Ozaj nádherné miesto na svadbu.

 • Moni 13.12.2019, 12:15

  Kaštieľ je krásny. Každému kto tam ešte nebol odporúčam zájsť pozrieť.

 • Soňa Hitková 12.12.2019, 13:19

  Nádherná záhrada počas celého roka na prechádzky a spánok s dietatom v kočíku. Krásne zrekonštruované a tá neskutočná knižnica s tak velkym množstvom zachovaných publikácii. Každý by mal aspon raz navštíviť

 • Majka 08.12.2019, 17:29

  Luxusné historické miesto, keby som sa ešte raz mala vydávať, tak jednoznačne tu, romantickejšie miesto som jakživ nevidela. Aj wellness vynikajúci.

 • Majka 07.12.2019, 22:17

  Nemôžem si pomôcť, ale tento kaštieľ je parádny svojim zovňajškom, sojou prírodou navôkol. Prežili sme tam pár rokov dozadu úžasného Silvestra.

 • Stanislav Šimek 03.01.2019, 14:17

  Toto bol zatiaľ náš najlepší víkendový pobyt v tomto nádhernom kaštieli. Pobyt sme si kúpili ako dar od kolegov k svadbe a výber neľutujeme. Strava vynikajúca, wellness tiež. Park ako stvorený na romantické prechádzky. Knižnicu sme žiaľ nenavštívili, ale určite sa sem ešte vrátime a nevynecháme ani ju :)

 • Ank 31.12.2018, 11:19

  Krásne prostredie, krásne okolie, neskutočná knižnica a veľmi-veľmi zaujímavý výklad. Chodíme tam často, keď dostaneme návštevu, ktorej chceme ukázať niečo zaujímavé a náučné :-) Odporúčame.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár