Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: unsplash.com
Detská obuv nie je lacná záležitosť. My rodičia o tom dobre vieme. V praxi sa stáva, že detská nožička vyrastie skôr ako sa obuv, ktorú aktuálne nosí, nejakým spôsobom poškodí. Stávajú sa však prípady, kedy je potrebné detskú obuv reklamovať. V dnešnom príspevku si zhrnieme postup, ako reklamovať detskú obuv správnym spôsobom, aby sme dosiahli čo najlepší možný výsledok a aby vaša peňaženka neprišla o peniaze zbytočne.
Obuv patrí medzi jeden z najčastejšie reklamovaných spotrebných tovarov a u detí hádam najviac. Pri samotnej kúpe obuvi je potrebné vnímať, že s predajcom uzatvárate kúpnu zmluvu. V momente, keď zaplatíte za predmetnú obuv, uzatvárate s predajcom zmluvu, z ktorej plynú povinnosti pre obe strany. Povinnosťou predajcu je splniť zákonom stanovené podmienky predaja a reklamácie a povinnosťou kupujúceho je vhodne sa starať o obuv na základe priložených odporúčaní.
Životnosť obuvi z veľkej miery závisí od jej starostlivosti a pri deťoch je táto staroslitvosť obzvlášť nevyhnutná. Dobre vieme, čo deti s topánkami vedia spraviť... od kopania až po rôzne šúchanie po ihriskách. Taká detská topánka preto musí čo to vydržať. Avšak, aj oni majú svoje medze. Všetky chyby, ktoré vzniknú na základe nevhodnej starostlivosti, prípadne mierou vlastného zavinenia, sa nevzťahujú na reklamáciu. Chyby, ktoré sú v dôsledku zlého vyhotovenia, ako napríklad odlepenie podrážky, popraskané šitie, popraskané podošvy, roztrhnutá stielka obuvi a iné sa vzťahujú medzi oprávnené reklamácie.
Základnou podmienkou pri reklamácii je preukázanie, že predmetný tovar ste nakupovali od tohto predajcu, čo podložíte účtenkou, záručným listom. Pri nákupe cez internet je to potvrdenie o transakcii. A keďže písomnosť je písomnosť, odkladajte si práve pre tieto prípady doklady o zakúpení. Na reklamáciu obuvi nie je explicitne potrebná škatuľa, či iný obal, ale obuv musí byť riadne očistená, suchá a hygienicky nezávadná.
Pri reklamácii obuvi je veľmi dôležité dodržať stanovenú časovú lehotu. Predajca poskytuje 24 mesačnú povinnosť na uplatnenie záruky. Táto lehota sa môže predĺžiť u niektorých predajcov, ktorí takúto možnosť za príplatok ponúkajú, no vždy musia splniť zákonnú podmienku 24 mesiacov od kúpy. Predajca je tiež povinný dodržať 30 dňovú povinnosť vybaviť reklamáciu. Ak tak neurobí, zákazník má právo požadovať výmenu obuvi za bezchybnú, prípadne môže odstúpiť od zmluvy bez ohľadu na výsledok reklamačného konania.
V zásade sa nelíši základná reklamačná povinnosť a to 24 mesačná záruka. Záručná doba však začína plynúť od momentu, kedy si prevezmete tovar od predajcu. Pri preberaní zásielky sa uistite, že zásielka nie je poškodená. Za prípadné poškodenie prepravcom nenesie predajca zodpovednosť. V tomto prípade je dobré zásielku, ktorá je poškodená nepreberať. Rozdiel medzi kamennou predajňou a internetovým nákupom spočíva aj v 14 dňovej lehote na odstúpenie zmluvy. Takéto odstúpenie je možné vykonať bez udania dôvodu pri predaji na diaľku.
Podľa § 622 ods.1 Občianskeho zákonníka
Ak ide o vadu, ktorú možno odstrániť, má kupujúci právo, aby bola bezplatne, včas a riadne odstránená. Predávajúci je povinný vadu bez zbytočného odkladu odstrániť. Podľa § 623 ods.1 OZ Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť, a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať.
Veľmi podstatná vec je to, či ide o odstrániteľnú alebo neodstrániteľnú vadu. A tu platí, že:
V zásade ide o uznanie alebo zamietnutie reklamácie. Ak sa dokáže, že chyba vznikla na základe nevhodného používania, manipulácie, alebo starostlivosti, reklamácia môže byť zamietnutá. Uznaná reklamácia sa vybavuje na základe vady, ktorá bola identifikovaná. Odstrániteľné vady sa opravou sfunkčnia a pritom vzhľad obuvi a ani kvalita sa nezmení. Väčšinou ide o vady krúžkov, ozdôb, kovaní, ale aj odlepenia podrážok, prípadne časti koženej galantérie. Odstránenie takejto vady musí byť bezplatné a včasné. Neodstrániteľné vady sú všetky vady, ktoré sa nedajú opraviť.
Veľa šťastia a niekedy aj pevné nervy pri reklamácii.
>> Všetky články z rubriky Právna poradňa
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
18.11.2023, 16:24
Svetelný park na dostihovej dráhe J.V.
Pri tejto akcii asi niekomu trosku "preplo" s cenami listkov..aktualne by sme zaplatili ja+zena+3rocna dcerka 28 eur a v decembri dokonca 32 eur..za svetelne soch,ktore prejdeme za 15-20 minut..dakujem nemam zaujem,radsej pojdeme 8x do bupiho...
12.11.2023, 21:33
Zrúcanina hradu HainburgVladimír
Pekná nenáročná nedeľná prechádzka. Od parkoviska pri Dunaji vyšliapete do výšky cca 150m a schodov hore-dole je tam cca 340. A ak je priaznivé počasie uvidíte ďaleko ... A nielen pre deti ale ak som to zdolal a mám 79+ ....
21.10.2023, 15:02
Jungle Park Žilina-MojšSlavka
Velmi nas sklamala cena. Bezny vstup do podobnych herni je v hlavnom meste do 4 eur a vsetky videopristroje a dalsie hracky vo vnutri su v cene. Co bohuzial nie je pripad Jungleparku.Myslim ze prave nastavenie premrsteneho vstupneho je dovod, preco aj v sobotne popoludnie je toto miesto takmer prazdne. Skoda.
13.10.2023, 17:52
Kde je najlepšia zmrzlina v Banskobystrickom kraji?Ľubko
pod pamätník v BB už roky nechodím, lebo v Slov. Ľupči majú 100 x kvalitnejšiu zmrzlinu
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár