15. 07. 2024 Henrich 37°C Skoro jasno

Stredoveká dedina na severe Slovenska

14.09.2021 Autor: MS
Miesto:Kaštieľ Radoľa Termín: 09.01.2022 a ďalšie Mesto:Radoľa Zdroj:stránka organizátora
stredoveka dedina vystava plagat

Zdroj: kysuckemuzeum.sk

Práca a život na poli aj taký bol niekdajší svet stredovekej dediny na severozápadnom Slovensku. Jej obyvatelia stáročia žili v každodennom rytme, ktorý pod vplyvom zvykov a povier vytvoril charakteristickú ľudovú kultúru. Preto Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej činnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre  pripravilo pre návštevníkov Kaštieľa Radoľa od 12. 9. 2021 do 9. 01.2022 výstavu pod názvom Stredoveká dedina.

Výstava predstavuje doterajšie poznatky o podobe dedín v stredoveku. Vychádza z výsledkov dosiaľ najrozsiahlejšieho archeologického výskumu zaniknutej stredovekej dediny, ktorá sa rozprestierala v dnešnom areáli automobilky KIA Motors v Nededzi. Je doplnená aj o nálezy z výskumov ďalších dvoch zaniknutých dedín v Radoli, v polohe Koscelisko a v Štrbe-Šoldove. Okrem toho prezentuje všetky doterajšie poznatky o pôdoryse dedín, domov, hospodárskych objektov, poznatky o kostoloch a cintorínoch. Ale približuje aj hmotnú kultúru a spôsob obživy stredovekých ľudí.

Okrem zaujímavej výstavy sme pripravili pre aj tvorivé dielne z papiera , ktoré budú prebiehať počas mesiacov september- október a sú vhodné pre 1. – 6. ročník základných škôl. Samozrejme sa treba vopred objednať a cena vstupného spojená aj s prehliadkou kaštieľa je 2 eurá.

V súčasnosti sa, vzhľadom na vývoj pandémie, môžu meniť pravidlá pre pobyt viacerých osôb v interiéroch a exteriéroch, preto prosíme návštevníkov, aby sledovali jednak nariadenia príslušných autorít, ako aj našu webstránku. Spomínané podujatie a aktivity môžu byť obmedzené alebo zrušené podľa vývoja pandémie.

Ak chcete lepšie poznať pôvod slovenskej stredovekej feudálnej dediny a bližšie poznať jej charakter príďte do Kaštieľa Radoľa a spoznajte jej charakteristické črty.

Napíšte komentár