01. 12. 2023 Edmund 3°C Dážď so snehom

Považské múzeum v Žiline otvára expozície - aj Hrad Strečno!

20.04.2021 Autor: MS
Termín: 09.05.2021 a ďalšie Mesto:Žilina Zdroj:stránka organizátora
hrad Strecno

Zdroj: pmza.sk

Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja otvorí posledný aprílový víkend tri svoje expozície.

Od soboty 24. apríla bude opäť prístupný Budatínsky hrad, Sobášny palác v Bytči a Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch.

Od 1. mája bude otvorený aj hrad Strečno, Expozícia Jánošík a Terchová a Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach

Návštevníkov prosíme o dodržiavanie aktuálnych hygienických nariadení:
  • respirátor
  • použiť dezinfekciu na ruky
  • negatívny test na COVID-19 nie starší ako 7 dní, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia alebo očkovaní
  • dodržiavať sociálny odstup

Návštevníkov v areáli Budatínskeho hradu čakajú tri výstavy. Priamo v hrade je to etnologicko-historická výstava Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia, ktorá približuje odievanie v 20. storočí. V priestoroch Drotárskeho pavilónu bude prístupná archeologická výstava Slovanské hradisko na Veľkom vrchu a v kaplnke výstava historických fotografií pod názvom Foto Rek Žilina, tajomstvo jedného kufra. Novinkou je komiks Záhada tajomného prízraku, ktorý si môžu záujemcovia od mája kúpiť v pokladni Budatínskeho hradu a počas prehliadky prostredníctvom rôznych úloh riešiť detektívny prípad. „Chceli by sme návštevu hradu zatraktívniť a pritiahnuť aj tých, ktorí už u nás boli a ponúknuť im tak nový zážitok. Práca na tomto projekte nás veľmi bavila a verím, že rovnako sa zabavia i návštevníci. Komiks je určený pre dospelých a deti od 12 rokov, ale pripravujeme aj verziu pre mladšie ročníky,“ doplnila jedna z autoriek Katarína Maršalová. Vynovené sú tiež vitríny v Budatínskom parku, kde pribudla i banerová výstava Klenoty Budatínskeho parku a okolia.

Zahada tajomneho prizraku2

Zdroj: pmza.sk

Zmeny sa udiali aj na hrade Strečno, ktorý prešiel počas zatvorených mesiacov čiastočnou rekonštrukciou severného paláca a sakristie gotickej kaplnky. Práce budú pokračovať a v budúcej sezóne by mala byť prezentovaná celková obnova.

Všetky expozície Považského múzea v Žiline budú sprístupnené od stredy do nedele v obvyklých otváracích hodinách, ktoré návštevníci nájdu na webovej stránke múzea.

Napíšte komentár