28. 10. 2021 Dobromila, Kevin 14°C Jasno

Oáza sibírskeho tigra

Autor: Claudinka, Foto: tigre.sk
Adresa:Kostolná pri Dunaji Telefón:0905 423 846 E-mail:tigerpark@tigerparkslovakia.eu www:stránka organizátora
Hodnotenie:

“OÁZA SIBÍRSKEHO TIGRA” - Unikátny Slovenský projekt vytvorený pre záchranu tigra ussurijskeho


V oáze, ktorá sa nachádza v ochrannom pásme slovenskej prírody neďaleko mesta Senec, necelé tri kilometre od obce Kostolná pri Dunaji, sa nachádza 24 dospelých tigrov, tri levy a sedem statočných tigríčaNajnovšími prírastkami sú Bajkal, Bublinka, Hanny, Cherry, Mendy a Tajga, narodené v máji a júne 2011. Malé chlpaté guľôčky, ktoré potrebujú ochranu, ak za nich prevezme človek zodpovednosť. Pravidelné jedlo a čerstvú vodu, pelech ako útočisko pred neznámym svetom plným nástrah. Jednou a azda aj najnebezpečnejšou z nich je človek. Lovec a zabijak, obchodník s mláďatami vzácnych žiadaných druhov, dodávateľ kožušín, parožia, klov. Ľudská náruč však poskytuje aj stratenú materinskú opateru a záchranu mnohým ohrozeným druhom zvierat pred úplným vymretím. Tiger sibírsky – ussurijský je žiaľ na prvom mieste a vo voľnej prírode sa nachádza už len pár kusov.

Hlavným cieľom projektu je zachrániť aspoň jednu populáciu tigra ussurijskeho pred vyhubením, aby ich potomkovia prispeli k udržaniu genetickej rovnováhy celosvetového chovu týchto vzácnych a chránených zvierat. Nadácia pre tieto krásne zvieratá vybudovala expozíciu s humánnejšou predstavou "srdca prírody ". To znamená, že vytvorili pre ne imitáciu ich prirodzeného prostredia spolu s rastlinami, vodou, ležiacimi drevenými pňami a vyvýšenými posedmi, ktoré slúžia pre mláďatá a aj dospelým tigrom k ich prirodzeným hrám. Aby tieto zvieratá zostali zdravé a rozmnožovali sa, musia sa brať do úvahy ich inštinkty a dbať na to, aby boli "šťastné ". Tieto tigre žijú na samote a ich areál je obklopený lesom a poliami. Voľne sa pohybujú v takzvaných tigrích záhradách a denný prídel mäsa a vitamínových doplnkov im zaručuje zdravý vývoj. Tigre nie sú stresované a netrpia nudou alebo inou neurotickou či psychickou záťažou. Sú obklopené láskou ktorú im prejavujú ich ošetrovatelia a nepoznajú nudu alebo psychickú bolesť. Areál, v ktorom sa tigre pohybujú, má rozlohu pol hektára.

Nadácia snaží hlavne oboznámiť s problematikou vymierajúcich druhov zvierat deti predškolského a školského veku. Touto formou získavajú pre našu prírodu ďalších nadšencov z radov mladej generácie, ktorá bude pokračovať ďalej v ich práci. Školské výlety detí a mládeže, ktoré sú poriadané hlavne na konci školského roka, sú vítané vo vybudovanej "Oáze sibírskeho tigra" a sú pre nich veľkým duševným bohatstvom, čo sa týka ochrany prírody. Deti vidia na vlastné oči zvieratá - sibírske tigre, ktoré aj keď žijú v zajatí, sú zdravé, spokojné a šťastné. Vidia to na ich chovaní, na stavbe ich tela a hlavne v ich nekonečných hrách. Viac sa dozvedia o ich sile, kráse a hlavne o zvieracej inteligencii.

Otváracie hodiny

Oáza je sprístupnená pre verejnosť nasledovne: soboty, nedele a sviatky od 12.00 do 16.00 h 
(posledný vstup o 15:45). Návšteva počas pracovného dňa je možná, ale treba ju vopred telefonicky ohlásiť a dohodnúť! 

Vstupné je formou dobrovoľného príspevku.

Všetky aktuálne informácie o tomto projekte, ako aj o jednotlivých tigroch, fotogalériu, videogalériu a mnoho ďalšieho nájdete na ich webstránke. Tigríkom a zabezpečeniu prevádzky Oázy môžete v prípade záujmu aj finančne či materiálne podporiť.

Pozrite aj:
Boli sme, videli sme.....Oáza sibírskeho tigra

 

 

 

 

Mapa: N 48° 10′ 18″ E 17° 26′ 52″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Deňa 02.06.2015, 08:11

  Som rada že som tam mohla byť a pohladkat si bublinku je veľmi krásna a verim že aj vďaka nej čakáme prírastok boly sme tam minulý rok a do roka sa nám podarilo je tam krásne určite sa zastavíme ešte.....

 • Koumacka 18.12.2014, 22:15

  Tigríky boli krásne. Deti ich naživo videli prvý krát. Snáď pribudnú aj ďalšie

 • Aradam 14.12.2014, 22:36

  Mali sme zmiešané pocity z tohto výletu. Na jednej strane sme si mohli pozrieť tigre, čo nie je možné kdekoľvek na Slovensku a tu nám to bolo umožnené, na druhej strane sklamanie, pretože to bolo na pár minút, pozreli sme tigre a koniec výletu. chýbajú tu atrakcie pre deti, je to skôr ako zastavenie sa tu keď máte cestu okolo...

 • francesca 12.12.2014, 07:51

  Tigre sa nám páčili. Snáď pribudnú aj iné druhy tigrov alebo iných zvieratik :)

 • Dominika Hrinova 11.12.2014, 23:26

  Ja som zas opačného názoru :) Nie všade môžme na SLovensku vidieť tigre a keď človek nie je náročný tak sa uspokojí aj s tým. Areál sa mi páčil vidno, že je na úrovni. No trocha je malý.

 • Veron 09.12.2014, 23:31

  Nám sa tu veľmi nepáčilo, v podstate je to taký minivýlet na pár minút, popozerať tigre a ísť preč, nie je tam žiadna atrakcia pre deti - ihrisko, je to akoby na samote, mne to pripadalo také nevybudované, akoby to upadalo. Ale deti mali zážitok aspoň zo zvierat, takže to hodnotím pozitívne.

 • Martin 01.12.2014, 23:44

  pekný výletík, nie však na dlho, lebo je to tam dosť malinké, možno tak zastaviť sa cestou na nejaký iný výlet a spestriť deň deťom zážitkom z týchto krásnych a exotických tvorov, deti budú fascinované blízkosťou týchto šeliem, určite odporúčam

 • Martina Jurkovičová 12.12.2013, 23:00

  pre deti obrovsky zazitok

 • Alexandra 29.11.2013, 22:51

  Vhodne na kratky vylet spojeny s nastivenim seneckych jazier, treba si vsak dopredu pozriet otvaracie hodiny. Celkovy areal a prehliadka je relativna kratka ale deti vidia skutocnych tigrov, ktori maju na zitie urcite viac miesta ako cirkusovi tigri. Ak sa postasti tak ako nam, uvidite aj krmenie v priamom prenose, co je pre deti skutocny zazitok.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár