Stavanie májov v Múzeu slovenskej dediny v Martine

26.04.2019 Autor: MS, Foto: snm.sk
Termín: 28.04.2019 Mesto:Martin Zdroj:stránka organizátora

Viete ako sa v minulosti vyznávala láska? Naši predkovia na to mali zaručené prostriedky. Čo tak postaviť máj svojej vyvolenej? Alebo venovať milému dar z lásky? Ak neviete, čo by to podľa ľudových tradícií malo byť, nevadí. Môžete sa inšpirovať na podujatí Stavanie májov, ktoré sa uskutoční v nedeľu 28. apríla 2019 v Múzeu slovenskej dediny. Podujatie bude trvať od 10.00 do 16.00 hodiny.

Máje pôvodne slúžili na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Boli prejavom úcty a napokon aj prísľubom manželstva. Mládenci stavali máje v noci svojim vyvoleným dievkam. FS Lubená z Poluvsia postaví máje pri dome z Novote, Nolčova a pred krčmou z Oravskej Polhory o 11.00, 12.30 a 14.30 hodine. Atmosféru podujatia bude dotvárať svojou hrou ľudová hudba FS Turiec.

V ľúbostnej poradni „Nečarovaný ženích jak nemastený hrách!" sa dozviete viac o spôsoboch, ako si pričarovať ženícha, privábiť svojho „osúdenca", prečo sa na Juraja vili venčeky, akým spôsobom sa využíval nevážený cukor a ako sa pripravovali pokrmy, ktoré mali zabezpečiť lásku vyvoleného. Zistíte, ktoré bylinky mali pomôcť pri ľúbostných čaroch či zapríčiniť nešťastie zaľúbencov.

Svoju zručnosť si budete môcť vyskúšať v tvorivej dielni, kde sa naučíte aj to, ako sa vyrábajú kvety z krepového papiera alebo „kystky" – dary lásky.

V drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutočnia evanjelické a. v. služby Božie.

Súčasťou programu budú ukážky ľudovej umeleckej výroby spojené s predajom. V krčme z Oravskej Polhory sa budete môcť občerstviť tradičnými špecialitami z regiónov.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

plagat Stavanie majov 2019

Zdroj: snm.sk

Napíšte komentár