Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: pmza.sk
K jarnému obdobiu neodmysliteľne patria zdobené vajíčka – kraslice, ktoré v súčasnosti plnia predovšetkým estetickú funkciu. Sú nielen pekným symbolom jari, ale aj dôkazom šikovnosti rúk ich tvorcov a výtvarného nadania. Na Slovensku poznáme niekoľko spôsobov ich výzdoby, či už je to jednoduché farbenie, voskovanie, leptanie kyselinou, obliepanie slamou a mnoho ďalších. Medzi najnáročnejšie a bezpochyby aj umelecky najpôsobivejšie patria kraslice odrôtované. Sú jedinečným fenoménom Slovenska a súvisia s existenciou drotárskeho remesla, ktoré vzniklo v severozápadnej časti tejto krajiny.
Vznik vajíčok „maľovaných drôtom“ a pôvodné vzory sú tak trochu tajomstvom. Jediným hodnoverným dôkazom ich existencie v minulosti je fotografia z výstavy drotárstva v roku 1940 v Dlhom Poli. Významným medzníkom v rozvoji drotárskej ozdobnej techniky na Slovensku bola výstava kraslíc Petra Musila a jeho žiakov na Budatínskom hrade v roku 1993. O 10 rokov neskôr bolo Považské múzeum v Žiline dokonca zapísané do Guinessovej knihy rekordov ako múzeum s najväčším počtom zozbieraných odrôtovaných kraslíc. Už vtedy ich bolo viac ako 400.
Výstava „…Veľká noc ide…“ v Pavilóne drotárstva predstavuje kolekciu opletaných vajíčok. Ich časť pochádza zo zbierkového fondu drotárstva a časť od súčasných autorov pracujúcich s drôtom. „Prevažná časť vajíčok je zdobená textilnými technikami. V najväčšom počte sú zastúpené kraslice zhotovené slučkovým výpletom vychádzajúcim zo šitej čipky. Na iných remeselníci uplatnili princíp paličkovania či háčkovania. Rovnako zaujímavé sú aj vajíčka s tradičnými sieťami so štvorcovými, či kosoštvorcovými okami, ale aj tie, ktoré sú opletané náročnou košikárskou technikou. Niektorí autori zasa pri ich zdobení využili svoju fantáziu a do nezvyčajných drôtených výpletov vložili staré drotárske, ale aj moderné, abstraktné či figurálne prvky.“ priblížila etnologička drotárstva Mgr. Katarína Kendrová.
Drôt poskytuje remeselníkom široké možnosti využitia aj pri tak špecifickej práci ako je opletanie vajíčok. Výstava „…Veľká noc ide…“, ktorú autorsky pripravili pracovníčky drotárskeho oddelenia Mgr. Katarína Hallonová a Mgr. Katarína Kendrová, je toho najlepším dôkazom. Pre verejnosť bude otvorená od 21. marca do 12. mája 2019 a návštevníci uvidia takmer 360 zdobených kraslíc od tridsiatky slovenských a českých autorov.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
09.06.2025, 16:21
Révayovský Deň detíMartin
Po dlhom case bude spristupneny uzasny park pri revayovskom kastieli. Ten sam o sebe stoji za navstevu.....
04.06.2025, 09:57
Spišský hradViktoria
Bola som prekvapena ze v podstate vsetko zaujimave okrem nadvoria je znepristupnene pre rekonstrukciu. Kym to nedokoncia tak sa tam neoplati zajst, za neferove povazujem ze vstupne ostalo v podstate take iste.
31.05.2025, 15:43
Veľké sklamanie a to z jediného dôvodu..nikde na nete sme sa nevedeli dopátrať k časovému harmonogramu,jediný údaj,ktorý sa nám podarilo vypátrať,bol začiatok 10.00. Tak sme šli, o 11tej sme boli na mieste a tam sme zistili,ze pestrý program,ktorý je vypísaný na putavom plagáte za začína až v popoludňajších hodinách..viete si predstaviť sklamanie dvoch tesiacich sa deti,cestovali sme kvôli tomu 100km. Tábor sice rozostavaný mali,ale všetci ucinkujuci posedavali v tieni pri nápojoch, nebolo sa do čoho zapojiť. Jeden jediný pan v kostýme nas oslovil ze si môže vystreliť z kuše,takže malý si 2x strelil a nas program trval 2minuty. Ďakujeme.
28.05.2025, 14:56
KuchajdaJana
Bolo by vhodné opraviť informácie na webe že tam môžu ist aj psí kamaráti .Prišli sme dnes na jazero s malým psíkom len tak sa poprechádzať .A na vstupnej informačnej ceduli bolo že zakaz psov pokuta 33 €.To že tam sedavaju a spia bezdomovci to nevadí nikomu Sedia požívajú alkohol vykonávajú potrebu hocikde ani to nikomu nevadí .
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár