Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: observatorium-dsb.sk
Tradičné celoslovenské podujatie Deň hvezdární a planetárií oslavuje tento rok svoj desiaty ročník. Počas posledného marcového víkendu sa po celom Slovensku uskutočnia popularizačné aktivity v astronomických zariadeniach určené širokej verejnosti.
Hlavnou témou aktuálneho ročníka je ČIASTOČNÉ ZATMENIE SLNKA, ktoré – ak to počasie dovolí – bude možné pozorovať v sobotu 29.03. okolo poludnia. Pre oblasť Bratislavy platí, že začiatok tohto nebeského divadla bude o 11:43 a koniec o 12:54. Maximálna fáza zatmenia nastane o 12:18 SEČ. Na našom území bude počas maxima úkazu približne 5,2 % viditeľného povrchu slnečného disku zakrytých Mesiacom. Z nášho pohľadu prekryje Mesiac hornú časť slnečného disku postupujúc východným smerom.
Pre DSB Observatórium bude tohtoročná účasť na tomto podujatí premiérová.
Sobotňajší program odštartujeme verejným pozorovaním čiastočného zatmenia Slnka, ktoré sa uskutoční pred budovou školy v čase od 11:30 do 13:00. Návštevníkom budú k dispozícii viaceré teleskopy s filtrami, cez ktoré si budú môcť tento fascinujúci úkaz vychutnať na vlastné oči.
K zakúpeniu budú aj tematické suveníry z našej hvezdárne (magnetky, puzzle, termohrnčeky a iné).
Vstupné: 1 € (DSB žiaci s rodičmi a zamestnanci zdarma)
V popoludňajších a večerných hodinách vás pozývame na návštevu DSB Observatória, ktoré sa nachádza na streche školy. Prehliadka zahŕňa krátke oboznámenie sa s kupolou, jej vybavením a priestormi observatória. Prebieha v polhodinových intervaloch s maximálnou kapacitou 20 osôb na jeden vstup.
Upozornenie: Nejedná sa o plnohodnotnú prehliadku s výkladom lektora, ktoré ponúkame v rámci verejných podujatí. Je to skôr príležitosť pre širokú verejnosť, krátko nahliadnuť do priestorov a fungovania observatória.
Rezervácia vopred je nutná.
Vstupné: 5 €/osoba (DSB žiaci zdarma)
Kontrola registrácií bude prebiehať na základe dokladu totožnosti.
V prípade naplnenia kapacity budeme postupne pridávať ďalšie termíny.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
25.11.2025, 17:15
Vyrobte si doma modelovaciu hmotu len z 3 ingredienciíDada
Perfektné ďakujeme. Deti budu mať vianočné trhy v škôlke tak sme spravili ❤️
14.11.2025, 06:10
Najlepšie tipy na vianočné darčeky 2025: Inšpirácie pre deti aj celú rodinuekm
mne sa viac páčia impresi fotoknihy - rýchlejšie sa naklikajú a farby sú nádherné
13.11.2025, 16:21
Ako deťom vysvetliť fungovanie peňazí? Skúste to s učebnicou TATRA SCOOLMirka
Ako deťom vysvetlím fungovanie peňazí v spojitosti s korupciou vo vládnych kruhoch?
10.11.2025, 15:05
Detský kútik DanysKristína
V tomto detskom kútiku som pracovala pred covidom - ja ako animátorka a moje kolegyne sme mali určité príkazy, ktoré sme museli spĺňať a boli veľmi prísne v rámci zodpovednosti voči deťom - keďže tento kútik funguje štýlom, že rodič môže (ale nemusí) odísť a o deti sa starajú animátorky. V priebehu posledného roka som tam bola s mojou dcérkou 2x a nestačila som sa diviť - hrôza ako išli s bezpečnosťou dole vodou. Animátorky nezáujem o deti, skákací hrad kde deti nosili obrovské hračky a hrozilo ublíženie druhým deťom (animátorka absolútne bez pozornosti hradu, pričom ten hrad bez dozoru nemá byť vôbec!) Nulová bezpečnosť a neochota animátorky -(mala pri sebe nejakého pána, asi svojho známeho, ktorého pustila k sebe dnu a za celú hodinu čo sme tam boli si deti ledva všímala a kecala tam s ním.) Pred covidom to ešte malo nejakú úroveň - teraz by som tam samé dieťa nenechala ani náhodou a to nehovorím ani o cene - jeden z najdrahších detských kútikov.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár