16. 07. 2024 Drahomír 35°C Skoro jasno, búrky

Výstava o zubárstve: Nie je stolička ako stolička

10.07.2024 Autor: Claudinka
Termín: 16.07.2024 a ďalšie Mesto:Galanta Zdroj:stránka organizátora
web banner small dentSK

Zdroj: Múzeum Galanta

Vlastivedné múzeum v Galante otvorilo na Noc múzeí a galérií výstavu pod názvom „Nie je stolička ako stolička“. Tentokrát ale nejde o klasické stoličky na štyroch nohách v rôznych štýloch, ale o tie, o ktoré je potrebné sa denne starať. Výstava predstavuje ukážku zariadenia zubnej ambulancie z druhej polovice 20. storočia a predmety súvisiace s dodržiavaním ústnej hygieny. Výstava bude sprístupnená do 31. 8. 2024.

Stomatologická ambulancia, zubná vŕtačka a zubárske kreslo sú pre mnohých synonymom strachu, ale história tohto lekárskeho odboru je veľmi zaujímavá. Múzejníci v Galante sú si vedomí, že táto tematika môže vyvolať úzkosť a nevoľnosť, ale návštevníci sa nemusia báť: výstava nie je interaktívna a jednotlivé nástroje sa nebudú skúšať na návštevníkoch.

Výstava Nie je stolička ako stolička predstavuje ukážku zariadenia zubnej ambulancie z 80-tych rokov 20. storočia z Mostovej pána doktora Andreja Szalayho, a z časti z pozostalosti jedného z prvých zubárov v Galante - Dr. Júliusa Molcsányiho. Ukážka zo zbierkového fondu múzea predstavuje technické a odborné vybavenie zubnej ambulancie – vŕtačky, kreslá a zariadenie dotvárajú lekárske nástroje – kliešte, pinzety, škrabky, nádoby s liečivami a udržiavacími prípravkami. Zaujímavým predmetom výstavy je šliapacia vŕtačka z úplného začiatku 20. storočia, ktorú si starší Galanťania ešte pamätajú z vlastných zážitkov.

Textové panely doplnené obrazovou dokumentáciou sa zaoberajú stručným vývojom starostlivosti o zuby od praveku až po 20. storočie všeobecne a na území Slovenska vrátane Galanty. Časť výstavy je venovaná aj odbornej literatúre o stomatológii a propagačnému materiálu, ktoré sa nachádzali v každej stomatologickej ambulancii a informovali pacienta o preventívnej starostlivosti.

Aktuálna výstava s názvom Nie je stolička ako stolička vo Vlastivednom múzeu v Galante je sprístupnená do 31. 8. 2024.

Napíšte komentár