13. 07. 2024 Margita 35°C Skoro jasno, búrky

Dnes tovariš zajtra majster

06.06.2024 Autor: MS, Foto: kysuckemuzeum.sk
Termín: 16.06.2024 Mesto:Vychylovka Zdroj:stránka organizátora

Dnes tovaris zajtra majster plagat

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo na nedeľu 16. júna 2024 podujatie Dnes tovariš zajtra majster.

Ľudové remeslá u nás väčšinou zahŕňali tradičné spracovanie dostupných materiálov – dreva, kameňa, kovu, hliny, prútia, vlny. Návštevníkom v Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke priblížime tradičné remeslá cez priame ukážky výroby, ktoré odhalia pestrosť a bohatosť slovenských remesiel.

Návštevníkom predstavíme dávne  remeslo spojené so životom človeka na vidieku ale aj v mestách, šindliarstvo. Domáca výroba šindľov sa však zachovala iba do polovice 20. storočia. Nahradzovaním šindľa inými trvanlivejšími krytinami jeho výroba postupne upadala. V súčasnosti sa zredukovala len na rekonštrukčné práce spojené s obnovou historických pamiatok. Ďalej budú mať príležitosť spoznať špecifickú formu ľudového doplnkového zamestnania, ktorým je drotárstvo. Drotári boli podomoví opravári kuchynského riadu, prípadne hospodárskeho náčinia. Ešte začiatkom 20. storočia bolo na Slovensku 5000 drotárov, neskôr povolanie zaniklo a vyrábali sa najmä umelecké výrobky. Drotárstvo je od roku 2017 zapísané do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Počas  nedele sa v skanzene návštevníci môžu na vlastné oči presvedčiť, že aj  kováčsky majster má šikovné ruky, že žiara ohňa a plastickosť železa stále dokáže učarovať mnohým.

Okrem uvedených remesiel  bude prebiehať ukážka spravovania vlny. Deti aj dospelí budú môcť vyskúšať čistenie ovčej vlny, jej čechranie a krampľovanie. Kto si sám na vlnu netrúfne, si môže pozrieť mútenie masla,  vyskúšať maľovanie keramiky.  Súčasťou programu bude aj prezentácia pekárenskej výroby v podaní remeselnej pekárne Gustin, ktorá okrem svojich výrobkov ponúkne nadšencom kváskovania aj čerstvý kvások.

Poslaním podujatia je zvýšiť záujem o tradičné remeselné techniky a odovzdať skúsenosti ľudových remeselníkov nášho kraja novej generácii.

Nedeľný výlet si návštevníci môžu spríjemniť  jazdou na Historickej lesnej úvraťovej železnici, alebo  si pozrieť  folklórne vystúpenie v podaní FS Radôšťan.

Tešíme sa na vás.

Napíšte komentár