Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
V sobotu 28.10.2023, kedy si pripomenieme vznik samostatného česko-slovenského štátu, nás čaká ešte jedná zaujímavá udalosť. A to čiastočné zatmenie mesiaca.
Zatmenie budeme môcť pozorovať voľným okom, ale ak použijeme ďalekohľad budeme nadšení!
Celý proces začne okolo 21:00, kedy Zem začne zakrývať mesiac na jeho ľavom spodnom okraji.
Samotné čiastočné zatmenie začne o 21:35 a bude trvať približne hodinu a 17 minút.
Maximu tohto čiastočného zatmenia nastane o 22:14, keď bude prekrytá maximálna časť.
Koniec javu nastane o 22:53, pričom ešte ďalšiu polhodinu bude možné sledovať, ako sa Mesiac pomaly dostáva z polotieňa.
Zatmenie Mesiaca bude sprevádzať aj veľmi jasná planéta Jupiter, čo predstavuje skvelú príležitosť na pozorovanie týchto úkazov.
Jediné, čo môže pozorovanie pokaziť, je počasie. Noc by mala byť polooblačná až oblačná. Pri troche šťastie však túto astroudalosť uvidíte :).
Zatmenie Mesiaca pozorujeme vtedy, ak sa medzi Mesiac a Slnko dostane Zem. Jej tieň potom pozorujeme na Mesiaci ako jeho zatmenie.
Počas jedného roka dôjde maximálne k štyrom zatmeniam Mesiaca, ak nerátame nevýrazné polotieňové zatmenia. To, že k zatmeniu Mesiaca nedochádza pri každom splne, je spôsobené sklonom dráhy Mesiaca voči rovine zemskej dráhy.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
11.05.2025, 09:02
To je ale sprostý komentár, mali ste im to povedať, ja tam chodím pravidelne a dievčatá sa snažia, aby zákazníci dostali to čo potrebujú, veľmi milé čašníčky aj majiteľky, vymýšľajú aj programy - a áno sú platené.
7 Eur / hodina ako v iných kvalitných centrách, ktoré sú urobené na mieru za veľa tisíc eur.
snažia sa mať aj tovar prispôsobený detičkám, plienky atď... vybavili parking aj.
Radšej chodte do avionu za 3 eur voda plast v kaviarni vedla detského minicentra kde je 200 detí na hlave alebo si doneste vlastnú vodu... lebo
08.05.2025, 21:23
Bunny day v Bunny Kids CaféZuzana
Pekný kútik v Bratislave, no zarazilo ma, že keď som si objednala banánový chlebík, slečna mi priniesla nakrivo odkrojený kúsok hrúbky asi 1cm na jednej strane a 0,6 mm na druhej strane. Šetria, kde sa dá, koláč bol odstáty, mascarpone krém na nom zoschnutý. Videli sme, ale už sa sem nevrátime. Za 2 hodinovú návštevu sme tam nechali 25 eur, pričom sme si dali jeden čaj, jedno kapučíno a už spomínaný zoschnutý banánový chlebík.
22.04.2025, 12:34
Vedeli ste? Počas víkendov môžete v Bratislave s rodinou cestovať MHD za cenu 1 lístkaMichal
Mozem poprosit link na stranke dpb, kde je tato vikendova akcia popisana? Dakujem
14.04.2025, 00:04
Letný tábor SunnyGAMESZuzana
Super tábor a animátori. Deti tam majú veľa aktivít a nenudia sa tam. Dcéra bola aj v inom tábore od iných cestoviek a tam sa jej nepáčilo. CK Slniečko odporúčame.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár