13. 07. 2024 Margita 35°C Skoro jasno, búrky

Otvorenie Michalskej veži po rekonštrukcii

15.09.2023 Autor: Laura , Foto: FB
Termín: 02.10.2023 a ďalšie Mesto:Bratislava Čas:10.00 Zdroj:stránka organizátora
374213879 792190999583197 5214601664194184338 n

Zdroj: FB

OTVÁRAME! 
Michalská veža, jedna z dominánt centra Bratislavy s vyše 700-ročnou históriou a posledná zachovaná z pôvodne štyroch mestských brán, bola postavená skôr, ako sa Bratislava v roku 1291 udelením mestských privilégií oficiálne stala mestom. Vzhľad a hlavná funkcia veže sa počas jej existencie menili, avšak dodnes predstavuje najmä doklad vyspelého fortifikačného systému Bratislavy. Cez prejazd veže navyše viedli v daných obdobiach dôležité cesty.

Po generálnej obnove, ktorá prebehla v rokoch 2021 – 2022, sprístupňujeme Michalskú vežu aj s novou výstavou.

Cieľom výstavy Michalská veža: po rekonštrukcii je ukázať pamiatku so všetkými historickými vývojovými vrstvami. Jej fasáda má po rekonštrukcii zjednocujúci, dominantne barokový výraz v bielej farebnosti, ktorá je pre Michalskú vežu v posledných desaťročiach typická. Vnútri sa veža mení na múzejný exponát. Namiesto donedávna vystavených historických zbraní preberá funkciu hlavného exponátu samotná pamiatka.

Tento prístup dovoľuje odhaliť aj staršie vrstvy a materiály, ktoré by inak pred očami návštevníčok a návštevníkov zostali skryté pod vrstvou zjednocujúcej omietky, a necháva nás spoznať históriu stavebného vývoja a postupnej premeny funkcie veže. Jej priestory, ktoré by inak slúžili ako výstavné miestnosti či miesto tranzitu, teraz poskytujú možnosť pre zastavenie sa a hlbšie spoznávanie histórie pamiatky.
S Michalskou vežou súvisí aj stredoveký barbakán – súčasť mestského opevnenia, na ktorého pôdoryse neskôr vyrástli meštianske domy. V jednom z nich je dodnes zachovaná Lekáreň U Červeného raka, ktorá
sa od 27. 9. stane návštevníckym centrom, kde si môžete kúpiť vstupenky na Michalskú vežu.

Dočasná výstava, Michalská veža: po rekonštrukcii rešpektuje chronológiu vývoja veže, pričom najstaršie etapy sú prezentované v jej najnižšej a najstaršej časti. Stúpanie nahor je analógiou prechodu jednotlivými etapami vývoja veže až k súčasnosti. Výstava približuje vybrané témy z dejín veže: stavebný vývoj veže a barbakánu, sochu Archanjela Michala s časovou schránkou, zvony, vežové hodiny a cibuľovitú strechu. Samostatnou kapitolou je téma obnovy tejto pamiatky.

VÝSTAVA BUDE OTVORENÁ OD 27. 9. 2023.
VSTUPENKY
Predaj vstupeniek na mieste v Lekárni U červeného raka a čoskoro aj online cez GoOut.net.
Michalská veža: po rekonštrukcii
✹ Námet: Michal Augustovič & Daniel Hupko
✹ Scenár a kurátorská koncepcia: Michal Augustovič
✹ Odborná spolupráca: Patrik Baxa, Eva Falbová, Štefan Holčík, Daniel Hupko & Zuzana Palicová
✹ Architektonické riešenie: Zbyněk Baladrán
✹ Grafický dizajn: Magdaléna Scheryová

Napíšte komentár