Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Cestovanie prináša ľuďom radosť z poznávania nových krajín, zvykov, kultúry či prírodných krás, často je však spojené i so zdravotnými rizikami, ktorým je vhodné predchádzať. Dobre vybavená cestová lekárnička je tak základ.
Zdroj: freepik.com
Či už sa chystáte na pracovnú cestu alebo dovolenku, vždy by ste mali myslieť na to, aké riziká vás v cudzej krajine čakajú najmä zo zdravotného hľadiska. Pred cestou by ste si tak mali vždy vybaviť kvalitné cestovné poistenie, informovať sa o požadovanom očkovaní a samozrejme si správne vybaviť cestovnú lekárničku. Posledné zmienené je o to viac dôležité, ak cestujete s deťmi a do krajiny, kde je zdravotníctvo na nižšej úrovni ako u nás a horšia dostupnosť liekov. Ani v rozvinutých krajinách sa však nemôžete spoliehať na to, že zoženiete všetko, čo potrebujete. Čo by teda nemalo v dostatočne vybavenej cestovnej lekárničke chýbať?
Lieky a zdravotnícky materiál, ktoré si so sebou pribalíte na cestu do zahraničia či na dovolenku u nás, by mali svojím charakterom a množstvom odpovedať špecifikám cesty. Ak sa chystáte na kratší pobyt, vystačíte si s menším množstvom, prípadne niektoré typy môžete vynechať, u dlhodobých pobytov by ste si mali cestovnú lekárničku vybaviť i menej používanými typmi liekov, ktoré sa môžu hodiť.
Základ cestovnej lekárničky tvoria vždy lieky, ktoré pravidelne užívate, a pomôcky pre ošetrenie bežných poranení, ako sú náplasti či dezinfekcia, prípadne lieky na horúčku a bolesť. U pravidelne užívaných liekov platí pravidlo kompletného balenia do bezpečného (vodotesného) obalu i s príbalovým letákom, aby bolo možné v prípade núdze možné si zadovážiť rovnaký typ liekov. Ak trpíte alergiou a chystáte sa do oblasti, kde sa môže alergén vyskytovať vo väčšom či menšom množstve (napríklad plesne či peľ), je vhodné si lieky na alergiu tiež pribaliť – najmä u bežných alergií by nemali tieto lieky v cestovnej lekárničke chýbať nikdy, pretože ju môže spustiť i náhla zmena prostredia alebo iný pôvodca alergénu.
Ak budete v zahraničí alebo na cestách iba kratšiu dobu, nie je potrebné, aby bola vaša cestovná lekárnička veľká a zmienené položky vám vystačia v malom množstve napočítanom na jednotlivé dni cesty. K uvedenému je vhodné pribaliť tiež lieky na nevoľnosť pri cestovaní alebo pri bolesti brucha, zápchu či hnačku apod., ktoré sa môžu objaviť v dôsledku odlišnej stravy. Rozhodne si pribaľte i dezinfekčné prostriedky na ruky alebo vlhké vreckovky, krémy (na opaľovaniu, spálenie, suchú pokožku apod.).
Pri dlhších cestách by ste nemali podceňovať riziká vyplývajúce z miestnych pomerov a aktuálnej situácie. Najmä ak budete tráviť čas medzi ľuďmi, je zvýšené riziko vírusového alebo bakteriálneho ochorenia s bežným priebehom, vhodné je teda do cestovnej lekárničky pridať i lieky na horúčku, kašeľ či prechladnutie, bolesť v krku a zápaly. Ak často trpíte na bolesť chrbta či nôh, nezabudnite na krémy s vhodným účinkom.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
25.12.2024, 16:33
Termálny prameň LukavicaAdrián
Mali sme zlý zážitok. Pri prameni sedeli dvaja občania národnostnej menšiny, s flasou vodky a reprákom nahlas púšťali peničky á la Scooter - do prírodnej lesnej scenérie sa to nehodilo, rušilo to návštevníkov, ktorý tam prišli za kľudom. Do prírody. Okolie bolo dosť znetvorené - špaky, obal od kondómu, provizorne prístrešky gýčové, ako búda pre bezdomovcov. Velká škoda. Už sa tam nevrátime - hoci - po pobyte v prameni sa cítime krásne na tele uvolnene - iste má skvelé ozdravné účinky!
25.11.2024, 16:52
Ako pripraviť detský vianočný punčValér Kochan
Neviem sa dočkať na ten punč snád bude chutný
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár