31. 05. 2023 Petronela/Petrana 28°C Jasno

Tajuplné bytosti v Horehronskom múzeu

13.02.2023 Autor: Annie
Termín: 18.03.2023 a ďalšie Mesto:Brezno Zdroj:stránka organizátora
Tajuplne bytosti 2023 CMYK 728x1024

Zdroj: horehronskemuzeum.sk

Počuli ste už...
... o tom, že na pravé poludnie sa nesmelo pracovať, ale na pár minút obmedziť prácu, hlavne ak to bola práca na poli? O tom, že sa niekomu mohlo opakovane každú noc zle spať a ťažilo ho na prsiach? O tom, ako niekto blúdil nocou z nevysvetliteľných príčin sem a tam a nemohol nájsť cestu, ktorou išiel predtým i niekoľkokrát? Počuli ste už o Poludnici, More či Svetlonosovi? Takéto tajuplné bytosti existovali v minulosti v predstavách ľudí ako možná súčasť života. Vyskytovali sa za určitých okolností, v určitom čase a mieste.
Tieto konkrétne udalosti nám zostali zachované prostredníctvom zozbieraných a spísaných rozprávaní...

Horehronské múzeum pre Vás opäť pripravilo podujatie TAJUPLNÉ BYTOSTI alebo KTO PO NOCIACH CHODÍ.

Vstúpte na miesto s nádychom dedinských tradícií, dýchajúce odkazmi predkov i akýmsi závanom čarov. Dobrých i zloprajných.

Objavte tajuplné bytosti ako súčasť niekdajšieho života…

Runa, Mora, Poludnica ožívajúce v zhmotnených predstavách, vás budú sprevádzať počas spoznávania zvykoslovia. V ich tichej prítomnosti sa dozviete ako ľudia chránili seba i vaše príbytky pred zlými silami a čarami.

Navštívte netradičný zážitok so závanom tajomna a čarov v Horehronskom múzeu. Spoznajte zvykoslovie, „zaručené recepty na strigônske kúsky“ a silu vetrom odviatych múdrostí predošlých generácií na Horehroní.

Zážitok je vhodný pre deti od 8 rokov.

Vstupné: dospelí - 5 €, deti, študenti, seniori nad 63 rokov - 3 €

Nutná rezervácia >> TU

Napíšte komentár