02. 12. 2023 Bibiána 2°C Dážď so snehom

Trampoty s rodičovstvom: Čítanie z kníh pre deti aj dospelých o (ne)typických malých ľuďoch

20.06.2022 Autor: Laura , Foto: FB
Termín: 23.06.2022 Mesto:Bratislava Čas:17.00 Zdroj:stránka organizátora
285344656 10158975574461570 755758465183761524 n

Zdroj: FB

Pri tom, ako rastieme či vychovávame, sa objavuje veľa naliehavých otázok. Tak napríklad:
„Sú dievčatá a chlapci z iných planét?“ Zvyknú sa pýtať detské, tínedžerské aj dospelácke časopisy.
„Prečo som sa cítila taká zraniteľná?“ Zamýšľala sa pri výchove dcéry právnička a spisovateľka Marianne Grabrucker v knihe Typické dievča?.
„Môžu ockovia plakať? Ako plačú ockovia?“ Potom si Hanka, hrdinka knihy Typické dievča?, nechala od otca predviesť, ako plače.
„Vlk sa oblizol a ľudským hlasom povedal: A čo keby som ťa od samej lásky zjedol? Karkulka mu na to trasúcim sa hláskom povedala: A čo ak som nestráviteľná?“ Nerozprávkový rozhovor napísala Jana Juráňová v knihe Iba baba.
Týmto a ďalším zvedavým otázkam sa budeme venovať na podujatí pre deti a ich dospelých Trampoty s rodičovstvom.

KEDY: štvrtok 23. júna 2022, 17.00
KDE: Letná čitáreň, Medická záhrada, Bratislava

Prečítame si z kníh o kamarátstve a hračkách, o detstve, dospievaní aj o výchove. V podaní bábkoherečiek Margaréty Nosáľovej a Adely Dukátovej ožijú knihy Ružový a modrý svet, Typické dievča?, Iba baba, Minka a Pyžaminka a ďalšie. Porozprávame sa trošku aj o tom, že veru nie všetko je ružové a modré, čo sa blyští, pretože ženy a muži nežijú na opačných póloch. Podujatie z cyklu Čítanie v tráve moderuje Jana Cviková.
***
Narodilo sa dieťa, je tu nová žena. Jej budúcnosť bude vyzerať inak.
Takýmito a podobnými myšlienkami som sa zaoberala ja, moje priateľky a známe, keď sa narodila moja dcéra. Bolo to ako pri vstupe do nového školského roka, ako pri zmene pracoviska alebo na začiatku nového vzťahu – všetko malo byť inak a lepšie. Všetkým chybám, aspoň tým, o ktorých sme si mysleli, že ich poznáme, sa bolo treba vyhnúť. Chcela som sa správať premyslene a starostlivo, pokojne a vyrovnane, aby mohla vyrásť „nová žena“.
V súlade s príslušnými teóriami o socializácii som pri tom vychádzala z predstavy, že výchova robí ženu a muža. S mojou dcérou malo byť všetko inak. Nemala dospieť na takú ženu, akými sme sa stali my, ženy narodené v povojnovom období. Nechcela som, aby od mužov svojej generácie strpela vo vzdelaní, v povolaní a v osobných vzťahoch to isté čo my; nechcela som ani, aby bola milá, aby si to, čo si myslí, nechávala pre seba a usmievala sa namiesto toho, aby vyjadrila svoj nesúhlas. Nechcela som, aby vždy a všade svoje myšlienkové pochody trikrát preskúmala, kým vysloví stručnú vetu, na rozdiel od zdĺhavých vývodov svojich kolegov, ktorí zopakujú trikrát povedané ešte raz. Nechcela som, aby visela s veľkou láskou na mužovi, ktorý jej môže nadávať a kritizovať ju tak dlho, až bude sama zo seba zúfalá. Chcela som zabrániť tomu, aby jej profesné plány dopadli skromne, aby sa orientovali podľa ženskej „reality“. Mala siahať po hviezdach.
***
Takto začína knihu Typické dievča? nemecká feministka a spisovateľka Marianne Grabrucker, ktorá si začala písať denník, keď sa jej narodila dcéra. Ako to nakoniec prebiehalo a prečo to nebolo také jednoduché?
Zistíte 23. júna v Medickej záhrade v Bratislave a v knihe Typické dievča? Denník o prvých troch rokoch života.
***
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Letná čitáren v Medickej záhrade
  • Letná čitáreň je otvorená od 13. 6. do 31. 8. 2022, v pracovné dni od 10.00 do 18.00 a v sobotu od 10.00 do 14.00
  • 50 titulov novín a časopisov v slovenskom a cudzom jazyku
  • bezplatné požičiavanie kníh v Staromestskom knižnom kolotoči. Knižky budú pravidelne doplňované do knižného domčeka
  • príjemný relax v tieni stromov a bohatý kultúrny program
  • Letná čitáreň je umiestnená pri východnej bráne (vchod z Poľnej ulice)
  • služby sú bezplatné a vstup na podujatia je voľný

Napíšte komentár