19. 06. 2024 Alfréd

Bratislavské kultúrne leto

20.06.2022 Autor: Laura , Foto: FB
Termín: 30.09.2022 a ďalšie Mesto:Bratislava Čas: Zdroj:stránka organizátora
281798957 196225459413041 896725961368694109 n

Zdroj: FB

Najväčší multižánrový festival Bratislavské kultúrne leto sa nezadržateľne blíži. V poradí 47. festivalový ročník ponúkne počas nasledujúcich troch mesiacov pestrý program na viacerých menších scénach v hlavnom meste. Podujatia plné umenia či rôznych voľnočasových aktivít zaplnia ulice hlavného mesta nielen v historickom centre, ale aj v rámci jednotlivých mestských častí. Oficiálne otvorenie Bratislavského kultúrneho leta sa uskutoční v piatok 24. júna obľúbeným športovým podujatím bratislava– inline. Dramaturgom a organizátorom festivalu s dlhoročnou tradíciou je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS).  

Aj tento rok pre vás pripravujeme:
 • koncerty
 • hudobné a tanečné vystúpenia
 • diskusie
 • workshopy pre deti a dospelých
 • prehliadky mesta so sprievodcami
 • komentované prehliadky a výstavy
 • filmové premietania
 • cestovateľské kino
 • divadelné predstavenia pre deti aj dospelých
 • spoločenské hry
 • šach
 • kvízy
 • komunitné akcie

Koncerty, divadelné rozprávky, kurátorské výklady, komentované prechádzky, premietania filmov, žánrovo pestré festivaly. To je len malá ukážka z bohatého programu, ktorý je v rámci Bratislavského kultúrneho leta pripravený pre všetky Bratislavčanky a Bratislavčanov a návštevníkov mesta. Obľúbený letný multižánrový festival zaplní verejný priestor hlavného mesta od 24. júna až do konca septembra. Spolu je pripravených viac ako 330 podujatí na vyše 50 scénach mesta. 

„Som veľmi rád, že sa počas celého leta budeme môcť tešiť z kultúry v našich uliciach, naprieč Bratislavou, na rôznych scénach. Aj tento rok je program Bratislavského kultúrneho leta pestrý a bohatý, určený pre všetky vekové kategórie. Verím, že po dvoch rokoch si spojenie letnej Bratislavy a kultúry budeme môcť vychutnať bez výraznejších obmedzení,“ uviedol Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

 

Najväčší kultúrny festival v meste spája

Podpora občianskych aktivít a komunít, ale aj kľúčových projektov spojených s hlavným mestom, decentralizácia kultúry, spolupráca s mestskými organizáciami, mestskými časťami a veľvyslanectvami, ako aj transparentný výber žiadateľov o podporu a spoluprácu, sú základnými ideami festivalu. „Do výzvy Open Call – Podpora a spolupráca sa tento rok prihlásilo 71 žiadateľov. Z toho 52 žiadostí, schválených odbornou komisiou, bolo zaradených do programovej štruktúry festivalu,“ prezrádza Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS. „Sme veľmi radi, že do prípravy festivalu sa zapojila aj organizácia Bratislava Tourist Board, ktorá podporila viaceré festivalové projekty. Aj vďaka tejto spolupráci sa nám podarilo pripraviť bohatú a pestrú ponuku kultúry, zaujímavú pre obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta,“ dodáva.

 

Kultúrna scéna v Sade Janka Kráľa

Minulý rok predstavilo BKIS v Sade Janka Kráľa novú mestskú kultúrnu scénu. Tvorí ju monolit z predstavenia Othello umiestnený v priestore amfiteátra v blízkosti Mosta SNP. Kultúrna scéna ponúkne pravidelný program: pondelkové cvičenia s prvkami jogy a pilates o 18.00, filmové stredy s Túlavým a Cestovateľským kinom, štvrtkové Diskusie v ženskom rode pripravené v spolupráci s Denníkom N, s moderátorkou Katarínou Strýčkovou a so zaujímavými hosťami na témy nielen o ženách pre ženy, piatkové koncerty slovenských kapiel a hudobníkov ako napríklad jazzový koncert Nikolaja Nikitina a Mila Suchomela Quintet (8. 7.), vystúpenie obľúbenej skupiny Pressburger Klezmer Band (15. 7.) či zástupcov gypsy music - skupinu Sole (5. 8.). Nedele budú už tradične vyhradené pre rodiny s deťmi. Festival „Hráme pre všetkých“ láka na slovenské a zahraničné bábkové i alternatívne divadlá.

Nedeľné rozprávky sa začínajú o 11:00 v Klariskách a o 15:00 v Sade Janka Kráľa. Chýbať nebudú ani obľúbené Bratislavské kvízy s moderátorom Ludwigom Baginom a sprievodcom Martinom Zánim, ktoré preveria vedomosti súťažných skupín o hlavnom meste.

 

Kultúra na rôznych miestach

BKIS, ako hlavný dramaturg a organizátor Bratislavského kultúrneho leta, pripravilo aj tento rok program tak, aby bolo možné zažiť kultúru na rôznych miestach. V rámci historického centra budú dominovať dve kultúrne scény – Klarisky a Mestské hradby. V Klariskách sa môžu návštevníčky a návštevníci tešiť na koncerty, divadelné rozprávky, swap oblečenia, ale aj svetový World Music Festival. Na Mestských hradbách bude možné zažiť koncerty a rôzne komunitné podujatia.

 

Živou kultúrnou scénou bude aj Nádvorie sv. Jána Nepomuckého, kde sa budú každý druhý piatok konať Hravé piatky na nádvorí. Pre fanúšikov spoločenských hier budú pripravené rôznorodé spoločenské hry s výkladom animátorov a komentované šachové partie pod vedením lektorov z Bratislavskej šachovej akadémie. 

Nové spolupráce i festivalové stálice

Programovú pestrosť Bratislavského kultúrneho leta aj tento rok prináša spolupráca BKIS s rôznymi organizátormi. V spolupráci s Bratislava Tourist Board sa počas posledných júlových dní (29. – 31. 7. 2022) uskutočnia mimoriadne obľúbené Bratislavské korunovačné dni, ktoré pozývajú do ulíc historického centra  Bratislavy, na Bratislavský hrad a Tyršovo nábrežie.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na letný open air festival Tribute Fest 2022 v Amfiteátri v Rači      (6. 8.), medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc (16. 9. - 18. 9.) a Letnú akadémiu módy, ktorá vyvrcholí módnou prehliadkou v Sade Janka Kráľa (23. 7.) či Galaprogram Divých makov na Hviezdoslavovom námestí (13. 8.). 

Ani tento rok však nebudú chýbať festivalové stálice Bratislavského kultúrneho leta. Medzi ne patrí 46. ročník Gitarového festivalu J. K. Mertza. Šesťdňový festival (26. 6. - 1. 7.) predstaví výnimočných gitarových umelcov nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Talianska, Chorvátska, Francúzska a Maďarska. 

Letné shakespearovské slávnosti pozývajú v júli aj v auguste na komédie i tragédie Williama Shakespeara – Dvaja páni z Veroniky, Komédia omylov, Bouře, Zimní pohádka a premiérové predstavenie Hamlet. 

Návštevníci štvrtého ročníka Bratislavských divadelných nocí (11. - 15. 7., 15. - 19. 8.) sa môžu tešiť na predstavenia Zuzanka, neplač, Podivuhodné hodiny literatúry Hany a Matúša, Pliagy a Hnusoby, Shakespeare na ulici a hudobno-divadelný večer Túlavého divadla Trtúd. 

V Dúbravke v Parku na Fedákovej ulici sa uskutoční už piaty ročník festivalu umenia Spomienka na Deža (10. 9.). 

Súčasťou Bratislavského kultúrneho leta bude i výnimočný hudobný festival Viva Musica! Už 1. júla predstaví premiéru diela For Seasons, ktoré je rekompozíciou slávnych Štyroch ročných období Antonia Vivaldiho. 

Nebude chýbať ani 13. ročník Katedrálneho organového festivalu (28. 7. - 15. 9) a Medzinárodný mládežnícky festival (6. - 9. 7.) 

Na prechádzkach mestom si môžete oddýchnuť na známych červených stoličkách Sadni si! Verejný priestor hlavného mesta oživujú sety červených stolov a stoličiek vďaka spolupráci hlavného mesta SR Bratislava, BKIS, Metropolitného inštitútu Bratislava a Nadácie Slovenskej sporiteľne. 

Podujatia mestských organizácií, mestských častí a veľvyslanectiev

Programovú štruktúru Bratislavského kultúrneho leta aj tento rok obohatia programy bratislavských organizácií a mestských častí. Múzeum mesta Bratislavy pozýva na kurátorské výklady, komentované prechádzky a rozhovory s autormi odborných publikácií. Galéria mesta Bratislavy pripravuje koncerty, výstavy aj workshopy pre rodiny s deťmi. V Mestskej knižnici v Bratislave bude možné stretnúť spisovateľov či zúčastniť sa kreatívnych popoludní pre deti, pripravené budú aj workshopy, hravé popoludnia so spoločenskými hrami či špeciálne čitateľské pikniky.

Koncerty, rozprávkové predstavenia, premietania filmov, športové aktivity, pikniky či tančiarne pripravujú aj mestské časti Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Petržalka, Staré Mesto, Rača, Vajnory, Jarovce a Rusovce. 

Svoju kultúru a zvyky predstavia veľvyslanectva rôznych krajín na Slovensku. Ukážky bojového umenia aikido, koncert japonských piesní, príprava makisuši a ako vyzerá čajový obrad sa dozvedia návštevníci počas Japonského dňa (2. 7.). Francúzske delikatesy môžu návštevníci ochutnať počas Francúzskeho dňa (14. 7.). 

Rozšírené Rande s mestom

Cyklus populárnych vychádzok so sprievodcami po Bratislave - Rande s mestom si získal počas roka množstvo priaznivcov. Rande s mestom pokračuje aj počas letných mesiacov, dokonca ešte intenzívnejšie. Vychádzky na zaujímavé témy sa konajú každú stredu aj sobotu a špeciálna vychádzka pre rodiny s deťmi vždy v nedeľu. Bohatú ponuku vychádzok  dopĺňajú  aj prehliadky určené pre nových obyvateľov z Ukrajiny, aby okrem spoznávania histórie mesta, objavovali aj miesta, ktoré ponúkajú zážitky, kultúru či oddych v prírode. 

Otvorenie festivalu

Oficiálne otvorenie Bratislavského kultúrneho leta sa bude niesť v znamení obľúbeného športového podujatia bratislava-inline. V piatok 24. júna sú pre deti už od 19:00 pripravené súťaže, inline škôlka s inštruktormi a bubenícka show skupiny Rytmika. Korčuliari vyrazia do ulíc Starého Mesta z Kamenného námestia o 21:00.

Napíšte komentár