27. 01. 2023 Bohuš 4°C Oblačno

Vynovená a rozšírená expozícia bábik v kaštieli Stropkov

07.09.2021 Autor: Zuzka
Termín: 17.10.2021 a ďalšie Mesto:Stropkov Zdroj:stránka organizátora
pozvanka do kastiela v stropkove vynovena a rozsirena expozicia babik podujatie 13801 upload full

Zdroj: tripolitana.sk

V každom z nás zostal kúsok dieťaťa. Bábika, symbol detstva dievčat, môže byť nostalgickou spomienkou, ale môže byť aj zdrojom mnohých zaujímavých informácií. Viete si predstaviť zemepis v expozícií bábik? Alebo netradičnú hodinu literatúry? Expozícia bábik to umožňuje. Bábiky v rôznych odevoch a z rôznych kútov sveta nás prevedú krajinami a literárnymi dielam.

Expozícia bábik nie je nosnou múzejnou expozíciou, i keď stála na začiatku múzea v Stropkove. Dnes má úplne novú podobu. V jednej časti sú bábiky v ľudovom odeve z rôznych kútov sveta a v druhej porcelánové bábiky s dokonale vypracovanými odevmi hrdiniek svetovej literatúry.

Expozícia bola obohatená o vzácne zbierkové predmety z pozostalosti aristokratickej rodiny Dessewffy, Gundelfingen. Zaujímavý je detský nábytok zo začiatku 20. stor., krásna Zbierka porcelánových bábik p. A. Tokarčíkovej z Hanisky a iné.

Uvidíme tu napríklad Annu Kareninu, madam Bovary, Annu zo Zeleného domu... a takmer tri desiatky ďalších dám prevažne 19. storočia. Naše bábiky môžu byť pre detského návštevníka pútavým výkladom hračiek, pre školáka zdrojom mnohých informácií o svete a svete literatúry a pre dospelých všetkým dokopy. Skúste takúto netradičnú vyučovaciu hodinu alebo nostalgický návrat do detstva.

Napíšte komentár