Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: kniznica.sk
Výstava o bábkovom divadle a o bábkach.
Každý z nás si istotne pamätáme, ako sme sa v detstve hrávali s vecami, ktoré vďaka našej fantázii ožívali. Tak sa neživý materiál premieňal raz na Gašparka, na zlú ježibabu alebo na princeznú. Otvárali sa nám dvere do magického sveta divadla, ku ktorému máme všetci veľmi blízko.
Bábkové divadlo sa na Slovensku vyvíjalo od pohyblivých figúr, slúžiacich na náboženské obrady, cez ľudové zvyky (chodenie s Betlehemom, pochovávanie basy, fašiangové maškary atď.), kočovných bábkarov až po profesionálne divadlá. Prvé vzniklo Bábkové divadlo v Žiline (1950), ďalšie v Nitre (1951), Bratislave (1957), Košiciach (1959) a Banskej Bystrici (1960). Po roku 1989 začali vznikať súkromné nezávislé súbory, pracujúce s prvkami bábkového divadla. Tie sa často vracajú k odkazom kočovných bábkarov. Či už k textom, typom bábok alebo k spôsobu „kočovného“ života (každý deň odohrajú predstavenie v inom meste pre iných divákov). Kým v 50. rokoch bábkovodiči na javisku neboli viditeľní, dnes herci vodia bábku priamo pred divákom. Poznáme niekoľko typov bábok: maňuška, marioneta, manekýn, javajka, muppet, luminiscenčná, plošná a tieňová bábka.
Zdroj: kniznica.sk
Bábkové inscenácie, rovnako ako činoherné, často vychádzajú z knižnej predlohy. Na javisku ožívajú hlavní hrdinovia literárnych príbehov – Popoluška, Snehulienka, Janko Hraško alebo Škaredé káčatko
Na tejto výstave si môžete pozrieť výber z tradičných drevených marionet zapožičaných od Ivana Gontka (divadlo Tyjátr), Juraja Hamara (Teatro Carnevalo) a Beaty Zázrivcovej (Bratislavské bábkové divadlo). Bábky zo svojich inscenácií poskytli Miro Duša (Teátro Neline, Divadlo PIKI), Markéta Plachá (Divadlo PIKI) a Bábkové divadlo Žilina. Študentské práce vytvorili poslucháči Katedry bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave. Skice bábok popredných scénografov nám venoval Juraj Poliak (Bábkové divadlo Žilina).
Súčasťou výstavy sú sprievodné podujatia: komentované prehliadky, kreatívne dielne, divadelné predstavenia a ďalšie podujatia, ktoré nájdete v súvisiacich akciách alebo v kalendári podujatí na webstránke knižnice.
Zdroj: kniznica.sk
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
09.06.2025, 16:21
Révayovský Deň detíMartin
Po dlhom case bude spristupneny uzasny park pri revayovskom kastieli. Ten sam o sebe stoji za navstevu.....
04.06.2025, 09:57
Spišský hradViktoria
Bola som prekvapena ze v podstate vsetko zaujimave okrem nadvoria je znepristupnene pre rekonstrukciu. Kym to nedokoncia tak sa tam neoplati zajst, za neferove povazujem ze vstupne ostalo v podstate take iste.
31.05.2025, 15:43
Veľké sklamanie a to z jediného dôvodu..nikde na nete sme sa nevedeli dopátrať k časovému harmonogramu,jediný údaj,ktorý sa nám podarilo vypátrať,bol začiatok 10.00. Tak sme šli, o 11tej sme boli na mieste a tam sme zistili,ze pestrý program,ktorý je vypísaný na putavom plagáte za začína až v popoludňajších hodinách..viete si predstaviť sklamanie dvoch tesiacich sa deti,cestovali sme kvôli tomu 100km. Tábor sice rozostavaný mali,ale všetci ucinkujuci posedavali v tieni pri nápojoch, nebolo sa do čoho zapojiť. Jeden jediný pan v kostýme nas oslovil ze si môže vystreliť z kuše,takže malý si 2x strelil a nas program trval 2minuty. Ďakujeme.
28.05.2025, 14:56
KuchajdaJana
Bolo by vhodné opraviť informácie na webe že tam môžu ist aj psí kamaráti .Prišli sme dnes na jazero s malým psíkom len tak sa poprechádzať .A na vstupnej informačnej ceduli bolo že zakaz psov pokuta 33 €.To že tam sedavaju a spia bezdomovci to nevadí nikomu Sedia požívajú alkohol vykonávajú potrebu hocikde ani to nikomu nevadí .
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár