10. 12. 2023 Radúz 3°C Dážď so snehom

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke otvára svoje brány 1. mája, Vlastivedné múzeum o deň neskôr

30.04.2021 Autor: MS
Termín: 09.05.2021 a ďalšie Mesto:Vychylovka Zdroj:stránka organizátora
Foto Muzem kysuckej dediny 1

Zdroj: kysuckemuzeum.sk

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, už tento víkend otvára svoje posledné pobočky. Po Kaštieli Radoľa, ktorý bol sprístupnený 19. apríla a po Kysuckom múzeu v Čadci, kde si návštevníci môžu pozrieť výstavy od 26. apríla sa otvoria brány aj v Múzeum kysuckej dediny, ktoré bude otvorené od soboty 1. mája. Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou bude pre verejnosť otvorené od nedele 2. mája.

Od 1. mája sa môžu návštevníci previesť aj Historickou lesnou úvraťovou železnicou. „Sme nesmierne radi, že postupne otvárame všetky naše pobočky, a že môžeme, konečne, po dlhšej dobre privítať našich  návštevníkov. Obdobie, počas ktorého sme mali pobočky zatvorené sme využili efektívne. Vo Vlastivednom múzeu pribudlo nové podlažie, na ktorom je momentálne vyinštalovaná výstava Socialistické Kysuce. Obnovená je aj stála expozícia Kysucká odysea, ktorá je umiestnená priamo pod novým podlažím a tým získala nový rozmer aj charakter. Nechýba ani stála expozícia Cesta do stredu zeme,“ priblížila Mgr. Helena Kotvasová, riaditeľka Kysuckého múzea.

Foto Muzeum kysuckej dediny

Zdroj: kysuckemuzeum.sk

Pracovníci počas tohto obdobia robili terénne úpravy, či opravy objektov v Múzeu kysuckej dediny. „Skanzen otvárame už túto sobotu 1. mája. Museli sme zrušiť plánované podujatia, čo nás neteší, ale veríme, že aj napriek tomu si k nám návštevníci cestu nájdu. Skanzen sa nachádza v obrovskom areáli a priamo v prírode, čo je našou veľkou výhodou. Jednotlivé objekty budú voľne sprístupnené,“ doplnila. Okrem toho sa návštevníci môžu previesť Historickou lesnou úvraťovou železnicou a pozrieť si dve výstavy. Prvou je Drotári a drotárstvo a druhou je výstava Vlaky s vôňou dreva.

Nové výstavy pribudli aj v Kaštieli Radoľa. Tešiť sa môžete na výstavu Ihlou maľované, na ktorej sú prezentované výšivky zo zbierok Kysuckého múzea a svoje umelecké zručnosti predvedú aj študenti Strednej strojníckej školy na výstave pod názvom Z kováčskej dielne. Zaujímavé výstavy, určené najmä pre deti, sú aj v budove Kysuckého múzea. O kolese a jeho histórii aj zaujímavostiach sa dozviete na výstave Koleso – vedecká hračka a kysuckú prírodu vám priblíži výstava Príroda Kysúc a život v nej. „Tešíme sa na všetkých našich návštevníkov, na všetkých našich pobočkách a veríme, že čoskoro rozbehneme aj obľúbené podujatia v Múzeu kysuckej dediny.“

Napíšte komentár