01. 06. 2020 Žaneta 20°C Polooblačno

Európsky týždeň mobility 2019 Košice

16.09.2019 Autor: Zuzka, Foto: mesto Košice
Termín: 22.09.2019 a ďalšie Mesto:Košice Čas:- Zdroj:stránka organizátora
tyzden mobility

Zdroj: mesto Košice

Aj tento rok sa metropola východu zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorý prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Cieľom je motivovať jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, čím by sa znížilo množstvo vypúšťaných emisií do ovzdušia a zlepšila sa jeho kvalita.

Do kampane Európskeho týždňa mobility sa každoročne zapája viacero samospráv z rôznych krajín, v roku 2018 to bolo celkom 2792 zaregistrovaných samospráv z 54 krajín. Na Slovensku sa v minulom roku do kampane pridalo spolu 54 miest a obcí.

 Tento rok sa počas Európskeho týždňa mobility bude klásť dôraz na bezpečnú chôdzu a jazdu na bicykli ako aj na ich výhody pre zdravie, životné prostredie a osobný bankový účet. Mestá, ktoré podporujú pešiu chôdzu či jazdu na bicykli, sú vnímané ako atraktívnejšie, s nižšími emisiami, menším preťažením a vyššou kvalitou života pre svojich obyvateľov.

V MHD na "vodičák" zadarmo

  •  V týždni od 16. do 22. septembra podporí DPMK myšlienku ochrany životného prostredia tým, že umožní bezplatné cestovanie všetkým vodičom a vodičkám s platným vodičským preukazom.
  • Zároveň všetci bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú vodičský preukaz, budú môcť v nedeľu 22. septembra na tzv. Svetový deň bez áut zadarmo cestovať MHD. Bezplatné cestovanie sa týka aj vozidiel nočných liniek.

Súťaž Kto skôr?

  • DPMK už tradične chystá súťaž „Kto skôr?“, v ktorej si svoju rýchlosť zmerajú autobus, električka, auto, bicykel a kolobežka. Súťaž bude prebiehať v pondelok 16. septembra od 7.25 hod., zraz je na zastávke Spoločenský pavilón, odkiaľ všetky dopravné prostriedky pôjdu na Námestí osloboditeľov. Úlohou všetkých súťažiacich je čo najskôr sa dostať do cieľa. Vyhodnotenie súťaže bude pri pomníkoch na Námestí osloboditeľov. 

Cykloraňajky na Hlavnej

  • Mesto Košice srdečne pozýva všetkých cyklistov, ale aj bežcov na raňajky priamo v centre. Miestom stretnutia bude v utorok od 7.00 - 9.00 hod. priestor na Hlavnej ulici medzi Námestím MMM a Bačíkovou ulicou, kde s predstaviteľmi vedenia mesta a DPMK bude možná diskusia na tému budúcnosť cyklistickej dopravy v Košiciach.

V nedeľu uzávera Komenského

  • V nedeľu, 22. septembra je pre Košičanov pripravený program na Komenského ulici, ktorá bude od križovatky so Strojárenskou až po križovatku po Watsonovu ulicu v oboch smeroch od 9.00 do 16.00 hod. úplne uzavretá pre akúkoľvek dopravu. Jedinou výnimkou bude historická električka, ktorá bude premávať po Komenského ulici v rámci kyvadlovej dopravy pre návštevníkov. Počas dňa od 11. do 16. hodiny sa môžete zapojiť do rôznorodých aktivít „na kolesách“, na svoje si prídu cyklisti, bežci, milovníci kolieskových korčúľ či šliapacích kár. Postavená bude pump-tracková dráha, detské dopravné ihrisko, cyklistická poradňa aj servis. Veľkú časť programu budú tvoriť aj aktivity propagujúce elektromobilitu. 
  • Okrem štandardne vypravovaného cyklobusu na trase linky č. 14 na Horný Bankov, resp. Jahodnú podľa cestovného poriadku, pripravuje DPMK v rámci nedeľného programu ešte aj jazdy mimoriadneho cyklobusu. Spoj bude premávať od 10.30 hod. každú polhodinu zo zástavky Námestie Maratónu mieru po cieľovú zastávku Horný Bankov a späť. Pripravená je tiež prezentácia histórie električkovej dopravy v Košiciach.

Polmaratónska cyklojazda

  • Obľúbené nesúťažné cyklistické podujatie v Košiciach, ktoré je určené širokej verejnosti vrátane detí, bude dôstojnou bodkou za aktivitami Európskeho týždňa mobility. Pôjde sa jeden neúplný maratónsky okruh s dĺžkou cca 19 km. Symbolickou je aj rýchlosť jazdy porovnateľná s rýchlosťou priemerného bežca. Deti do 15 rokov jazdia pod dohľadom rodičov. Štart cyklojazdy bude 22. septembra o 15.30 hod. na Komenského ulici pri SPŠ strojnícka, registrácia sa začína o 14.30 hod. Cieľ bude na Hlavnej ulici.

Napíšte komentár