09. 07. 2020 Lujza 27°C Polooblačno

Cyklodrezina na Horehroní

Autor: Annie, Foto: horehronie.sk
Adresa:Hronec Telefón:+421 911 633 119 E-mail:info@horehronie.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Prvé cyklodreziny, na ktorých sa môžete previezť nájdete na na Horehroní. Túto jazdu si môžete vyskúšať na trati medzi Hroncom a Šánskym - krásnou Hrončianskou dolinou, kde kedysi premávala obľúbená Čiernohronská železnica n.o.

Kapacita je stanovená optimálne pre 4 až 5 ľudí. V čele na šlapacích strojoch musia sedieť 2 dospelé osoby, z nich aspoň jedna osoba musí byť plnoletá. V zadnej časti sa nachádza lavica so šírkou 1 m, určená na prevoz 2-3 osôb s možnosťou bezpečného sedenia pre deti, odporúčame od 4 rokov. V prednej časti medzi kolesami sa nachádza drôtený kôš na batožinu.

Úzkokoľajná Horehronská cyklodrezina je určená pre rozchod koľají 760 mm.

Technické údaje cyklodreziny:
Dve osoby sedia na bežných cyklistických výškovo nastaviteľných sedadlách, spolucestujúci sedia na lavici za nimi nad zadnými kolesami. Prenos ťažnej sily zo šliapadiel na prednú hnaciu nápravu je zabezpečený bežnou cyklistickou retiazkou bez možnosti zmeny prevodu s voľnobežkou. Dve nezávislé brzdy ovládané cyklistickými páčkami pôsobia nezávisle vždy na dve a dve kolesá. Celokovová konštrukcia je odolná voči poveternostným vplyvom - drezina však nemá striešku. Spájanie a vlečenie umožňuje stredové spriahlo a gumové nárazníky. Hmotnosť dreziny je niekoľko stoviek kíl, otáčanie do opačného smeru umožňuje jednoduchá točňa, pomocou ktorej ju ľahko a bezpečne otočia dvaja ľudia. S drezinou nie je možné cúvať.

Podmienky prevádzky:
Používanie dreziny, jazda v drezine a akákoľvek manipulácia s drezinou je na vlastnú zodpovednosť. Rýchlosť jazdy je potrebné VŽDY udržiavať takú, aby bolo možné bezpečne zastaviť pred akoukoľvek prekážkou - nezabudnite že oceľové kolesá sa pomerne ľahko začnú šmýkať po oceľovej koľajnici (predovšetkým za vlhka) a v šmyku sa výrazne predlžuje brzdná dráha! Za prípadnú zrážku je zodpovedný vždy vodič idúci zo zadu.

Dbajte prosím predovšetkým na bezpečnosť detí, nevstupujte pred idúcu drezinu, nenaskakujte ani nevyskakujte za jazdy, ani sa nepohybujte počas jazdy po drezine. Na železničných priecestiach má síce železničné vozidlo prednosť pred cestnými vozidlami - uvedomte si však svoju zraniteľnosť a VŽDY prechádzajte cez priecestie so zvýšenou opatrnosťou.

Koniec úseku trate určeného pre prevádzku drezín je označený bežnou dopravnou značkou STOP s dodatkovou tabuľkou: Tu otočne drezinu. Nikdy nepokračujte v jazde za túto značku - v úseku za značkou premávajú bežné vlaky Čiernohronskej železnice a stretnutie s nimi by bolo pre Vás životu nebezpečné!

Rovnako VŽDY dodržiavajte dohodnuté časy smeru jazdy - stretnutie drezín idúcich proti sebe opačným smerom je pre Vás tiež veľmi nebezpečné. Vinu i zodpovednosť za spôsobenú škodu nesie vždy ten kto porušil pravidlá. 

Drezina v smere Hronec – Šánske má povolený prejazd výhradne v dopoludňajších hodinách od 9:00 do 12:00 hod.

Drezina v smere Šánske – Hronec má povolený prejazd výhradne v odpoludňajších hodinách od 12:00 do 18:00 hod.

Uvedené poučenie vrátane dohodnutého úseku, času a smeru jazdy má vodič preberajúci drezinu povinnosť vždy pri preberaní dreziny podpísať a vyjadriť tak súhlas a porozumie podmienkam!

Cena:

  • 30 € / deň
  • kaucia 50 €

Cyklodrezinu si môžete rezervovať priamo TU. 

Mapa: N 48° 47′ 42″ E 19° 34′ 56″

Mapa sa nahráva...

Napíšte komentár