22. 09. 2020 Móric 28°C Jasno

Klamárium

16.01.2019 Autor: Petra, Foto: k13.sk
Termín: 31.08.2019 a ďalšie Mesto:Košice Zdroj:stránka organizátora
49898343 2289019244466219 7014500979638796288 n

Zdroj: k13.sk

KLAMÁRIUM: ČO PREZRÁDZAJÚ ZRAKOVÉ KLAMY O ĽUDSKEJ MYSLI

Termín konania výstavy: 18. decembra 2018 do 31. augusta 2019

Miesto konania výstavy: K 13 – Košické kultúrne centrá, Kukučínova 2, Košice, budova Bravo, 1. poschodie

Nechajte sa oklamať v Klamáriu a dozviete sa viac o ľudskej mysli

Čo prezrádzajú zrakové klamy o ľudskej mysli, ukáže výstava Klamárium v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Jej autormi sú psychológovia z Psychologického ústavu Akadémie vied ČR Michal Šimeček a Radovan Šikl. 
Vstúpte do sveta, kde sa neuveriteľné stáva skutočnosťou, dospelí sa menia na trpaslíkov, guľôčka sa kotúľa na lište do kopca a miznú veci, ktoré ste ešte pred chvíľou na vlastné oči videli. Nechajte sa oklamať, aby ste sa dozvedeli viac o ľudskej mysli.

Snahou výstavy je na príklade optických klamov ukázať a vysvetliť niektoré všeobecné princípy ľudského zrakového vnímania. Využitie klamov a iných príkladov omylov a ovplyvniteľnosti ľudského zraku je k takejto demonštrácii mimoriadne vhodné. Návštevník výstavy uvidí neexistujúce podnety a naopak, neuvidí tie existujúce. Kamaráti sa pred očami premenia na obrov a trpaslíkov. Nehybné obrázky sa začnú zdanlivo pohybovať, priestor sa bude javiť deformovaný. Zažijete pocit, že sa očami dotýkate predmetov a nahliadne aj do vnútra svojho tela. Táto skúsenosť však nemá cieľ presvedčiť o poruche alebo nefunkčnosti ľudského zraku. Ukazuje zrakové vnímanie ako mentálny tvorivý proces organizácie a interpretácie informácie a vnem ako adaptívny výsledok tohto procesu.

Výstavu tvorí 30 známych i menej známych zrakových klamov. Väčšina z nich má interaktívnu povahu. Ich účinok je podmienený ochotou návštevníka riadiť sa inštrukciami a pristúpením na navrhnutú hru alebo aspoň ochotou premýšľať, čo je na videnom podnete zvláštne a ako je vôbec niečo také možné. Ku každému vystavenému exponátu je k dispozícii krátke vysvetlenie a pre záujemcov aj podrobnejšie. V experimentálnom priestore si potom môžete vyskúšať rad úloh, používaných v psychologickom experimentálnom výskume.

Autori veria, že výstava prinesie návštevníkom zábavu a poučenie a vzbudí zvedavosť a túžbu dozvedieť sa o tajoch ľudskej mysle viac.Výstava je rozdelená na päť častí a v každej sa návštevník zoznámi s vybranou oblasťou ľudského vnímania. Dozvie sa Čo mozog nebude chcieť, to neuvidí, Čo všetko mozog zvládne, Ako môžeme vytvoriť ilúziu priestoru na ploche, Ako sa pohrať s perspektívou a ako môžeme vytvoriť ilúziu pohybu.

Spoliehať sa na vlastné oči nemusí byť vždy do najlepšie. Aj oni môžu totiž klamať. Napríklad keď nahliadnu do Amesovej miestnosti, kde sa ľudia menia na obrov a trpaslíkov podľa toho, v ktorom rohu stoja. Priestor má v skutočnosti nepravidelný tvar, preto postava alebo predmet sú v každom rohu v inej vzdialenosti od pozorovateľa, takže sa zdajú rozdielne veľké.

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Adriana 23.11.2019, 08:27

    Ak mate radi vystavy typu Tricklandia, pridete si na svoje. A pritom vstupne je iba 1 E a v nom je zahrnuta aj vystava Animacie ocami deti alebo take nieco

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár