Deň Vajnor na Hlavnom námestí

07.08.2018 Autor: marylyn, Foto: Vajnory
Termín: 11.08.2018 Mesto:Bratislava Čas:18:00 Zdroj:stránka organizátora

vajnory den vajnor 2018

Škola vajnorských tradícií, výstava detských výtvarných prác, vajnorské ľudové umelkyne a bohatý ľudový program na Hlavnom námestí. Mestská časť BA – Vajnory ponúka návštevníkom Kultúrneho leta na Hlavnom námestí, kúsok  tradičnej vajnorskej kultúry a tradičného umenia z Vajnor.

18.00 – 20.30 h Škola vajnorských tradícií - prezentácia vajnorského ornamentu, ktorý bol  zapísaný do Reprezentatívneho  zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Ukážky tradičných ľudových remesiel v podaní ľudových umelkýň z Podobenky z Vajnor.

„Vajnorský ornament očami deti“ - výstava detských výtvarných prác, ktoré vznikli pri tvorbe  európskeho integračného projektu „Ornamentálna mapa Slovenska“. Deti z Vajnor sa zapojili do projektu maľovaním vajnorského ornamentu.

Na „Dni Vajnor“ sa predstavia aj vajnorské ľudové umelkyne Erika Surányiová Berenčiová a Mariana Zemanová s ponukou dekoratívnych predmetov s vajnorským ornamentom, ale aj ručne na plátno maľovaným ornamentom. Ľudová umelkyňa Kristína Rožňovcová  prezentuje vajnorský ornament v jeho tradičnej podobe, ale aj v podobe moderných grafík inšpirovaných týmto ornamentom. Jedná sa o dekoratívne predmety do domácnosti napríklad hodiny. V jej prevedení  vajnorský ornament možno nájsť aj na kolekcii sukní, tričiek a vakov. Podujatie ponúka možnosť si umelecké výrobky zakúpiť priamo na mieste počas prezentácia Vajnor na Hlavnom námestí.
Vajnory ponúknu návštevníkom aj publikácie  vydané mestskou časťou a vajnorskú keramiku, ktorej výroba začala od roku 1985. Poľnohospodárske družstvo Vajnory, opäť ponúkne obľúbené vajnorské vínko.

Program pod názvom „ Vajnory Dedina v meste“  začína vystúpením Vajnorskej dychovej hudby pod vedením kapelníka Petra Pokrivčáka. Predstavia sa piesňami vo vajnorskom nárečí, ktoré sa tešia veľkej obľube, nedávno boli tie najstaršie z nich súčasťou osláv nestora vajnorskej dychovky  a učiteľa hudby Titusa Pilného,  jedného z najstarších kapelníkov Vajnorskej dychovky, ktorá má dnes už 152 rokov. Svoju  15 ročnú tradíciu už má Vajnorský okrášľovací spolok, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou vajnorského kultúrneho diania a bohatstva, vajnorských dožiniek a hodov. Pracujú pod vedením Ivana Štelára. Potešia návštevníkov  nielen vajnorskými ľudovými piesňami, ale aj tancom.

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár