Zámok Topoľčianky

Autor: Hanka, Foto: zamok-topolcianky.sk
Adresa:Parková 1, 951 93 Topoľčianky Telefón:037 77 77 555 E-mail:zamok@zamoktopolcianky.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Pôvodne neskorogotický zámok z 15. - 16. storočia v renesančnom a barokovom slohu s klasicistickými prístavbami.


V rokoch 1923 až 1951 slúžil ako letné sídlo prezidentov republiky. Od roku 1951 tri renesančné časti slúžia
ako hotelová časť na prechodné ubytovanie hostí a v južnom klasicistickom krídle je umiestnené múzeum, ktoré je prístupné po celý rok početným domácim a zahraničným návštevníkom. V kaštieli je baroková kaplnka, keramika a rozsiahly knižný fond. 

topolcianky muz 12

Na severnom konci obce Topoľčianky sa rozprestiera rozsiahly anglický park, do ktorého je malebne zakomponovaný monumentálny klasicistický kaštieľ. Je to však iba južné krídlo celého historického objektu zakomponované do troch renesančných krídel staršieho zámku. Z klasicistického krídla sa stalo múzeum historického nábytku a bytových doplnkov - obrazov, starých hodín, keramiky, kobercov, vyšívaných orientálnych závesov, zbraní. Návštevník prechádza postupne salónmi s nábytkom renesančným, barokovým, rokokovým, klasicistickým.

Osobitnú pozornosť si zaslúžia zbierky keramiky, najmä porcelánu. Je tu jedna z najväčších zbierok keramiky na Slovensku. V salónoch je aj 13 starých slohových hodín, jedny z nich sú v prevádzke. Salóny sú vyzdobené aj viacerými slohovými zrkadlami.

Nachádza sa tu aj zámocká knižnica, založená grófom Jánom Keglevichom. Knižnica je historická, jedna z mála úplne zachovaných zámockých knižníc na Slovensku. Používa sa na výskumné a vedecké účely. Súčasťou zámku je Zámocká kaplnka v severozápadnej bašte. Od roku 1986 je kaplnka významným pútnickým miestom.

Zámok je národnou kultúrnou pamiatkou. Majiteľom zámku je Jednotný majetkový fond odborových organizácií v SR.

topolcianky muz 13

Otváracie hodiny a cenník nájdete TU.

V čase svadobných obradov, civilných alebo cirkevných je vstup do múzea, alebo do kaplnky obmedzený.
Pre bližšie informácie o voľných vstupoch na prehliadky /v prípade záujemcov o skupinovú prehliadku, objednať sa/ je možnosť informovať sa na telefonickom čísle: 037 / 77 77 555.

Múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku a bytových doplnkov (obrazov,dobových portrétov, starých hodín, keramiky, kobercov, orientálnych vyšívaných závesov, slohových zrkadiel) a zbraní umiestnené v klasicistickom krídle zo 16. až 19. storočia je prístupné širokej verejnosti počas celého roka.

Mapa: N 48° 25′ 16″ E 18° 24′ 46″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Eva 31.12.2016, 12:58

  Veľmi pekný zámok, prehliadka interiéru je skôr pre väčšie deti, lebo malinké to nezabaví, ale v exteriéri sa ani najmenší nudiť nebudú (na nádvorí ich upúta fontána, dá sa tam posedieť, občerstviť sa), v okolitom parku sú krásne miesta na prechádzku, detské ihrisko. Krásne miesto aj na fotenie.

 • Martina Holecova 06.12.2016, 12:51

  Boli sme niekoľkorat, radi sa vždy vratime, je tam krasne

 • Peter Weber 01.12.2016, 10:20

  ochutnajte miestne vína

 • Linda 05.09.2016, 13:55

  Boli sme s rodinou na "Rozlúčka s letom 2016 na zámku Topoľčianky" a bolo tam krásne. Výstava veteránov očarila a posedenie pri kávičke,pod slnečníkom, pri fontánke príjemne ovlažilo :) zámok v Topoľčiankach odporúčam navštíviť, je tam nádherne.

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár