Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: unsplash.com
Smiech patrí k detstvu rovnako ako hry, rozprávky či objavovanie sveta. Už okolo 4. roku života začínajú deti rozumieť jednoduchému humoru, slovným hračkám a baví ich rozosmievať ostatných. Práve v tomto období je ideálny čas zoznámiť ich s prvými vtipmi.
Vtipy nie sú len zábava. V skutočnosti pomáhajú rozvíjať slovnú zásobu, logické myslenie, predstavivosť, pamäť aj sociálne zručnosti. Keď dieťa rozpráva vtip kamarátom alebo starým rodičom, učí sa komunikovať, vnímať reakcie druhých a získava sebavedomie.
Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom, no väčšina škôlkarov vo veku 4 až 6 rokov už dokáže pochopiť jednoduchú pointu. Najlepšie fungujú vtipy založené na zvieratkách, rodine, škole či bežných situáciách, ktoré dieťa pozná.
Myslite na tri jednoduché pravidlá:
1. Krátke a jednoduché
Škôlkari si dlhé vtipy nezapamätajú.
2. Bez zosmiešňovania
Humor by nemal byť na úkor druhých. Vyhnite sa vtipom, ktoré niekoho urážajú alebo strašia.
3. Blízke detskému svetu
Najviac sa osvedčujú témy ako zvieratá, jedlo, škôlka, rodina či rozprávkové postavy
Myslite na to, že každé dieťa je iné. To, čo rozosmeje jedného škôlkara, môže druhému pripadať nezaujímavé. Vybrali sme pre vás tie, ktoré skutočne fungovali na našich škôlkarov. Vyberte si 1-2 vtipy a podporte dieťa, nech ich skúsi povedať starým rodičom. Uvidíte, ako sa poteší reakciám okolia. :)
Čo robí krava na trampolíne?
„Mliečny koktail.“
Čo povie snehuliak druhému snehuliakovi?
„Cítiš mrkvu?“
Ide mravec a slon po moste. Mrave hovorí:
„Ale dupeme čo?“
Prečo sa banán šmykol?
Lebo stúpil na šupku.
Prečo slimák nenosí topánky?
Lebo by mu veľmi dlho trvalo ich zaviazať.
Čo povie ryba, keď narazí do steny?
„Blub!“
Čo robí mačka na počítači?
Chytá myš.
Idú dve paradajky oproti sebe cez cestu a jedna druhej vraví:
„Ahoj kečup!“
Je to zelené a chodí to hore-dole. Čo je to?
Žaba vo výťahu.
Je to modré a skáče to po stromoch, Čo je to?
Veverička v monterkách.
Čo je veľryba?
Nafúknutá sardinka.
Aká planéta je planéta pre psov?
Psaturn.
Aké je mačacia planéta?
Mňaus.
Ktorá planéta je hlúpa?
Hlupiter.
Čo sa stane s bielou ovcou keď spadne do čierneho mora?
Bude mokrá.
Stretnú sa dve korytnačky a jedná nemá pancier.
„Čo sa ti stalo?“
„Ušla som z domu.“
Idú dve blchy po chodbe a jedna vraví:
„Pozor, scho-dy-dy-dy-dy-dy.“
Druhá na to: „Kde-de-de-de-de-de“
Chlapček prvý raz vidí páva.
„Ocko pozri, tá sliepka práve kvitne!“
Prečo má bocian dlhé nohy?
Aby ho žaby nekopali do zadku.
Prečo sú kravy hnedé aj biele?
Biele dávajú mliečko, hnedé čokoládu.
Prečo majú psy zuby?
Aby neďobali ako vták.
„Miško prečo piješ tak veľa vody?“
„Lebo som zjedol jablko.“
„No a?“
„Zabudol som si ho umyť.“
Babka sa pýta vnuka.
„Prečo kŕmiš sliepočky čokoládou?“
„Chcem aby mi zniesli kindervajce.“
Stretnú sa dva kliešte v lese a jeden sa pýa druhého:
„Tak čo, ako sa máš?“
„Ani sa nepýtaj. Dnes ma už dva krát vytočili.“
Ide chlapček s kukučkovými hodinami a stretne kamaráta.
„Kam ideš?“
„K veterinárovi.“
„A prečo?“
„Kukučka nekuká.“
Slimák sa nesie na korytnačke a kričí:
„Rýchlejšie! Pridaj! Vlečieš sa ako slimák!“
„Ferko, prečo namáčaš tú stenu?“
„Doktor povedal, aby som si dával obklady na miesta, kde som sa udrel.“
Pani učiteľka sa pýta: „Aké mate doma zvieratká?“
Deti hovoria: „Mačku, psa a mrazené kurča.“
Príde ježko ku kaktusu a vraví:
„Mamiiii.“
Ide fixka k doktorovi a hovorí:
„Vypíšte ma prosím.“
Je to zelené, je to za plotom a nedá sa to preskočiť.
„Záplotník zelený nepreskočiteľný.“
Prečo lekári nemajú radi kozy?
Lebo keď chcú aby povedala „áááá“ tak koza povie „mééé“.
Aká je najšťastnejšia planéta?
„Jupííííí-ter“
Prečo má veverička chvost vzadu?
Lebo veverička je vpredu.
Žije to v zemi a začína to na „K“. Čo je to?
„Krtko“
Žije to v zemi a začína to na „J“. Čo je to?
„Jeho brat.“
Žije to v zemi a začína to na „Z“. Čo je to?
„Zase jeho brat.“
Ide had na bicykli a okolo de zajac.
„Počuj had, ako môžeš bicyklovať keď nemáš nohy?“
„Jááj, aháá.“ A spadne.
Idú dva balóny po púšti a jeden vraví:
„Pozor katussssss!“
Druhý na to:
„Čo hovoríššššššššš?“
Prečo nechodí slimák rýchlo?
„Lebo by mu viali oči.“ (Dvihneme ruky nad hlavu, bežíme a predvedieme.)
Je to červené a nevidieť to. Čo je to?
Paradajka za rohom.
Idú dve rovnaké autá oproti sebe, a jedno povie druhému:
„Ahoj zrkadlo.“
Možno vás prekvapí, že najzábavnejšie bývajú často práve vtipy, ktoré nedávajú veľký zmysel. Keď štvorročné dieťa povie: „Prečo išla mrkva do škôlky? Lebo chcela byť malá!“, dospelí sa možno pousmejú skôr nad jeho fantáziou než nad pointou. A presne o to ide.
Vlastné vtipy sú znakom tvorivosti a jazykového rozvoja. Neopravujte ich príliš. Radšej sa zasmejte a skúste vymyslieť ďalší spolu.
Vtipy sú jednoduchý spôsob, ako stráviť spolu pár veselých minút cestou autom, pri večeri alebo pred spaním. Nemusia byť dokonalé. Dôležité je, že prinášajú radosť, podporujú komunikáciu a vytvárajú spoločné zážitky, na ktoré si deti budú pamätať ešte dlho po tom, čo zabudnú samotnú pointu.
Dajte nám v komentári vedieť, ktorý vtip zabodoval u vás, prípadne doplňte ďalšie - radi ich zaradíme. Ďakujeme :)
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
21.05.2026, 10:30
Nitriansky mestský park na SihotiJán Tóth
Narodil som sa v Nitre na Kmeťkovej ulici, pod hradom, v roku 1956 a do parku chodím takmer bez prerušenia. Obnova sa mi páči a teraz chodíme s vnukom, ktorý má 3 roky. Je tam ale jeden veľký problém, ktorý môže skončiť aj fatálne. Jedná sa o lanovú dráhu, ktorá je nešťastne projektovaná a hlavne skolaudovaná. Treba ju bezodkladne zastaviť a otočiť o 180 stupňov, nakoľko prisávanie siaha na chodník s trampolínami, po ktorom sa pohybujú malé deti, ktoré sú nevyspytateľné. Nedávno aj náš vnuk mal takmer kontakt s jazdcom na lane. V poslednej chvíli som ho odstrčil. Tá výstražná značka deťom nič nehovorí. Skúste sa presvedčiť osobne, hlavne keď sa na lane pohybujú aj väčšie deti a navyše sa jeden druhého roztláčajú. Zabráňte katastrofe a dajte mi vedieť ako budete postupovať k mojej pripomienke.
17.05.2026, 22:28
13 tipov kam s deťmi v Trenčianskom krajiMartina
Ja určite odporúčam detský svet LUMA park na autobusovej stanici :) Krásne, nové, veľké priestory, super obsluha, veľa hračiek, kino, pohoda pri káve a deti máte stále na očiach :)))
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár