10. 12. 2023 Radúz 1°C Zamračené

Výstava Kto sú ľudia?

22.05.2023 Autor: Claudinka
Miesto:Mestská knižnica mesta Piešťany Termín: 31.05.2023 a ďalšie Mesto:Piešťany; Zdroj:stránka organizátora
vystava kto su ludia PN

Zdroj: kniznica.sk

Výstava výtvarnej umelkyne Alice Kucharovič približuje jej ilustrácie z knihy Zuzany Belkovej Kto sú ľudia? a obrazy s piešťanskými motívmi.

Máme ambíciu otvoriť cestovnú kanceláriu s jednosmerným zájazdom do Piešťan. Je riziko, že tam už zostanete. Neboli by ste prví ani poslední. Mesto vyzerá byť drobné, prejdete ho za jeden deň aj niekoľkokrát. Je slnečné a nikam sa neponáhľa. Má špeciálneho ducha a ten sa volá Čas. Iný, ako ho poznáte – nie ten, ktorý nemáte, ale ten, ktorého je vždy dosť. Tento duch nestraší, chce sa spriateliť. Nepredbehne vás, ani nespomalí. Môžete si pokojne sadnúť a počúvať čajky nad ligotavou hladinou. Mohlo by sa zdať, že Piešťany zaspali, ale ony iba snívajú. Sny nakladajú na bicykle a Piešťanci ich prevážajú krížom-krážom, od hotela Slovan až k Lodenici.

Alica ľahkou rukou vedenou ľahkou iróniou kreslí občas menej a občas viac kriticky, no skoro vždy s vďačnou prísadou humoru a chápavosti scény z bežného života človeka. Malé okamihy, ktoré pomocou všadeprítomných čajok a vody vykresľujú život hravo a pozitívne. Piešťany a ich “zaspatá” kúpeľná atmosféra ju pohltili natoľko, že nevie prestať s jej vyobrazovaním. V tomto ostrove pokoja plnom termálnych vôd našla svoje kreatívne aj rodinné pôsobisko. Na výstave sú uvedené texty Zuzany Belkovej, ktoré poeticky opisujú Piešťany.

Mgr. art. Alica Kucharovič je slovenská ilustrátorka a animátorka, pôsobiaca v Piešťanoch. Absolvovala štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, v Ateliéri animovanej tvorby. Na ilustráciu sa užšie zamerala vďaka stáži na School of Arts v Belgickom Ghente, kde okrem krátkeho animovaného filmu vytvorila ilustrovaný denník svojich ciest. Venuje sa digitálnej ilustrácii, najradšej však maľuje na veľké steny, vytvára vzory na látky, alebo experimentuje s grafickými technikami, akými sú sieťotlač a risografia. Jej tvorbu je možné vidieť v rôznych časopisoch, knihách, v interiéroch na stenách, ale aj na komerčných produktoch a oblečení. Alica kreslila pre Red Bull, Isadore, Šariš či Becherovku. Publikovala vo vydavateľstvách Fagan Books, Slovart a v detských časopisoch Slniečko a Bublina. V rámci editoriálnej ilustrácie spolupracovala s Bar Magazínom, Forbes a Hikemates.

Jej najčerstvejším projektom je ilustrovaná kniha Kto sú ľudia? pre vydavateľstvo Fagan Books, ktorá je zaradená medzi najlepšie knihy roku 2022 na Slovensku.

Napíšte komentár