05. 12. 2023 Oto 4°C Snehové prehánky

Výstava Zmysel to má aj bez zmyslov

12.05.2023 Autor: Claudinka
Miesto:Mestská knižnica mesta Piešťany Termín: 31.05.2023 a ďalšie Mesto:Piešťany Zdroj:stránka organizátora
Zmysel to ma aj bez zmyslov

Zdroj: kniznica.sk

Výstava výnimočných kníh, na ktorej sa detskí návštevníci dozvedia o živote svojich vrstovníkov so špeciálnymi potrebami.

Aké je to nevidieť, nepočuť alebo nevedieť povedať kamarátovi, čo si myslím a cítim? Toto aj mnohé iné sa dozviete na výstave o živote detí so špeciálnymi potrebami. Pozývame vás ku hre, v ktorej môžete plniť úlohy v koži dieťaťa s postihnutím a spoznávať pritom hrdinov zaujímavých kníh. Aké postihnutie mi osud nadelí? Podarí sa mi splniť všetky úlohy a vylúštiť tajničku? Pomôžu vám pri tom knihy z celého sveta. Nájdete tu literárne portréty detí a mladých ľudí s rôznymi typmi postihnutia, ale aj knihy s Braillovým písmom, hmatové knihy a ľahko čitateľné knihy, vhodné pre deti s poruchami učenia. Môžete sa presvedčiť, že mnohé deti s postihnutím majú mimoriadne vyvinuté iné zmysly a schopnosti. Medzi vystavenými knihami sú aj skutočné príbehy detských hrdinov, ktorí dokázali veľké činy. Telesne postihnutý chlapec Sosu z Ghany zachránil svoju osadu, keď upozornil na blížiacu sa záplavu a privolal pomoc bubnovaním (Sosu´s Call). Alebo príbeh Alana – zo zajakávajúceho sa chlapca, ktorý dokázal rozprávať iba so zvieratami, sa v dospelosti, po prekonaní svojej rečovej vady, stal „hovorca“ zvierat a presadil zriadenie prírodnej rezervácie v africkej divočine (A Boy and a Jaguar).

 

Výstavu pripravila BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave zo svojich medzinárodných knižničných zbierok a postupne ju predstavuje návštevníkom v rámci putovania po Slovensku.

Napíšte komentár