21. 04. 2024 Ervín 13°C Občasný dážď

Výstava tropického hmyzu

29.09.2022 Autor: Annie
Termín: 15.10.2022 a ďalšie Mesto:Fiľakovo Zdroj:stránka organizátora
zachar plakat

Zdroj: hradfilakovo.sk

Od začiatku októbra sa v Mestskom vlastivednom múzeu opäť sprístupní mnohými obľúbená výstava exotického hmyzu, ktorú sme v našom meste mohli naposledy vidieť pred deviatimi rokmi. Vystavené exempláre pochádzajú zo súkromnej zbierky prievidzského entomológa Michala Zachara. Je zberateľom a cestovateľom, ktorého táto neobyčajná záľuba sprevádza už od útleho detstva. Postupom času naberala stále väčší rozmer, začal sa venovať odbornému preparovaniu získavaného materiálu, a rozširoval sa počet destinácií, ktoré navštívil.

Výstava je ukážkou preparátov prevažne tropických druhov hmyzu. Väčšina exponátov pochádza z expedícií z Južnej Ameriky, Ázie a Afriky, ktorých sa zberateľ zúčastnil, a je doplnená o fotografie z týchto ciest. Z denných motýľov budeme môcť vidieť atraktívne druhy vidlochvostov a babôčiek z celého sveta. Z nočných motýľov sú zastúpené hlavne lišajovité a okáňovité, medzi ktoré patrí aj jeden z najväčších motýľov, okáň (Attacus Atlas) s rozpätím krídel až 25 cm. Návštevníci sa môžu pokochať pohľadom na najväčšieho nočného motýľa sveta, vzácnu moru brazílsku (Thysania agrippina). Vo veľkej miere sú zastúpené aj chrobáky, keďže sú jednou z najpočetnejších skupín našej fauny. Z vystavovaného materiálu stojí za pozornosť kolekcia roháčov z Ázie a z Vietnamu, ale jeho súčasťou sú aj nosorožteky, krasone, cikády či škorpióny. Zbierku dopĺňajú aj živé druhy hmyzu v teráriách ako šváby, pakobylky, pavúky a iné.

Vernisáž výstavy, ktorá potrvá do 15. novembra 2022, sa uskutoční 6. októbra 2022 o 16:30 hodine. Organizátori pripravujú pre žiakov aj múzejnú pedagogiku, a v závere trvania výstavy si budú môcť žiaci 5. a 6. ročníka slovenských základných škôl vypočuť odborný výklad v podaní samotného autora zbierky, ktorý im umožní nazrieť do zákulisia svojich expedícií, do tajuplného života hmyzu, a získať nové poznatky o týchto rozmanitých a mnohopočetných tvoroch našej živočíšnej ríše.

Napíšte komentár