22. 03. 2023 Beňadik 18°C Polooblačno

Tipy na naše najobľúbenejšie knihy pre dospelých za posledný rok

Autor: Danka, Foto: sdetmi.com, pixabay.com, bux.sk, V spolupráci
coffee 2390136 640

Zdroj: pixabay.com

Tiež milujete knižky tak ako my u nás v redakcii? Pripravili sme si pre vás článok s tipmi na knižky, ktoré nás za posledný rok doslova ohúrili. A aby to neboli len tipy na knižky od nás z našej redakcie, doplnili sme tam aj tipy od vás  - našich čitateľov:) 

 

Slúžka

333543577 668278048386187 4060303409741036653 n

Zdroj: sdetmi.com

 

Príbeh Slúžky sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tomto čase odchádzalo množstvo mladých dievčat (veľmi často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi bola aj Anka - nemanželské, všetkými odstrkované dievča z Banskej Štiavnice. Anka začne slúžiť ako pomocnica vo vysokopostavenej viedenskej rodine. Otázkou ale je, či dokáže zvládnuť nielen množstvo otrockých pracovných povinností, ale aj stratu domova a svoje menej cenné postavenie v spoločnosti. Okrem toho na ňu ako aj na mnohé slúžky čakajú pokusy zvodcov z vyšších kruhov, ktorí sú ochotní sľúbiť hocičo, len aby si mohli užiť s naivnými dievčatami túžiacimi po lepšom živote. 


Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


 

Umenie dobrého života

333721522 616950850441874 103954606052159058 n2

Zdroj: sdetmi.com

Mnohí z nás hľadajú cestu k dobrému životu. Ale takej niet, lebo svet je až priveľmi komplikovaný. Zato prekvapivých ciest k blahobytu a šťastiu je veľmi veľa. Bestsellerový autor Rolf Dobelli nadchol svojimi knihami niekoľko miliónové publikum a teraz aj vám predstavuje 52 tých najlepších ciest k blahobytu a šťastiu. Sú to myšlienkové modely, ktoré vám pomôžu nielen vidieť ale aj chápať svet po novom. Sú dôležitejšie ako peniaze, dôležitejšie ako vzťahy a dôležitejšie ako inteligencia.

Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


 

Narodili ste sa, aby ste žili naplno

334215220 208473095067296 7933813441292872251 n

Zdroj: sdetmi.com

Každý človek má iné túžby. Zatiaľ čo niektorých napĺňa predstava harmonického manželstva v dome plnom detí, iným k šťastiu stačí samota a napĺňa ich kariéra a vzdelanie. Podobne to je aj s nárokmi na životných partnerov a intímny život. Prečo však niektoré ženy uprednostňujú potreby svojho partnera a svojich detí pred svojimi? Prečo sa ľudia pripútajú k nevhodnému partnerovi? Prečo mnohí z nich žijú bez sebaúcty v problematických vzťahoch? Prečo sú frustrovaní, nespokojní a nešťastní?
Na podobné otázky nájdete v tejto knihe jednoduché a zároveň fascinujúce odpovede. 


Vzala si mi všetko

large vzala si mi vsetko dala som ti vsetko 1 2 diel

Zdroj: bux.sk

Príbeh o nenaplnenej láske, zlom rozhodnutí a ľútosti, ktorá prišla príliš neskoro.
Kým Michaela sa po tragickej smrti manžela s láskou stará o svoju dcéru Veroniku, Renáta robí svojej dcére Johanke zo života peklo. Dievčatko trpí nedostatkom lásky a jej úprimné pokusy o priazeň matky končia vždy rovnako. Hnevom, krikom a nenávistným osočovaním. Obidve ženy, však napriek rozdielnym postojom k výchove dievčat, spája nerozlučné priateľstvo. Až do chvíle, keď sa však Renáta rozhodne urobiť zásadné životné rozhodnutie. To osudovo zasiahne nielen jej dcéru, ale pretrhne aj niť priateľstva s kamarátkou, ktorá jej vždy ochotne podala pomocnú ruku.


Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


Na nesprávnom mieste

large na nespravnom mieste

Zdroj: bux.sk

Jakub Bosák sa v jednej chvíli ocitol v nesprávnom čase a na nesprávnom mieste. Raz ráno sa prebudil a bol zrazu nikto. Nezostalo mu nič. Ani len meno, titul, postavenie či majetok. Všetko zmizlo. Čo na tom, že čin, za ktorý ho odsúdili, nikdy nespáchal. Jakub bol však rozhodnutý začať odznova, zabudnúť na svoju minulosť a žiť len pre svoje dcéry, ktoré na neho doma čakali. Lenže nie vždy vyjde všetko tak, ako si človek zaumieni. Pred Jakubom stála najťažšia skúška, získať si naspäť dôveru svojej dcéry, ktorá trpí ťažkým Aspergerovým syndrómom. To ešte netušil, že sanatórium Nádej, v ktorom sa Michaela lieči, ukrýva za svojimi dverami tie najťažšie skúšky. Záhadné veci sa postupne odkrývajú a budú nemilosrdne bolieť.


Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


Královna

20230309 112043

Zdroj: sdetmi.com

Kráľovná Alžbeta II. bola pre milióny ľudí na celom svete stelesnením britskej monarchie. Korunu zdedila v roku 1952 a na tróne strávila neuveriteľných sedem desaťročí, teda dlhšie než ktorýkoľvek jej predchodca. Jej panovanie zahŕňalo však podstatnú časť povojnových dejín Spojeného kráľovstva − od hospodársky drsných začiatkov päťdesiatych rokov minulého storočia až po éru covidu-19. Matthew Dennison ponúka detailný a zasvätený pohľad na Alžbetin životný príbeh od detstva cez dospievanie až po panovanie v ére bezprecedentných zmien. Zaznamenáva jej radosti a triumfy, ale aj sklamania a jej útrapy. Kráľovnú Alžbetu II. ukazuje ako zástankyňu typických britských hodnôt − služby, plnenia povinností, vernosti, dobročinnosti a stoicizmu −, ktorá si zaslúži pozornosť nielen pre svoje postavenie, ale aj ako výnimočná osobnosť.


Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


Hamnet

20230309 112207

Zdroj: sdetmi.com

Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca - Hamlet. V alžbetínskej dobe totiž boli obe mená identické. O’Farrellová rozpráva o Shakespearovi z pohľadu jeho manželky a detí vo chvíli, keď sú obaja manželia hlboko zranení smrťou syna. Chlapcovho otca ani raz však nenazve celým menom, vždy je to len manžel, muž, mládenec, otec aleb brat. Jeho výzor a vystupovanie však zodpovedajú predstave, akú sme si o ňom vytvorili podľa jeho hier a historických faktov. Autorka sa zároveň vracia k histórii netradičného vzťahu mladého Willa Shakespeara a o osem rokov staršej Anne/Agnes Hathawayovej, ktorý napriek všetkému pretrval do konca ich života.


Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


Žitkovské bohyne

20230309 112107

Zdroj: sdetmi.com

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej  - Žítkovské bohyne, ktoré boli vychýrené veštkyne, liečiteľky, ale aj zaklínačky, ktorých povesť si doteraz pamätá mnoho ľudí od Záhoria až po Žilinu, pričom ich velehlasná povesť siahala až do Viedne. Vedeli pričarovať nielen lásku vytúženej osoby, ale aj rozohnať divokú búrku. Ľudia ich nazývali bohyňami a ich umenie bohovaním. Umenie, pre ktoré sa v 21. storočí už však nenašlo miesto. Úžasný príbeh, za ktorý získala autorka literárnu cenu Josefa Škvoreckého, vychádza teraz aj v skvelom slovenskom preklade, aby priblížil časť aj našich dejín slovenským čitateľom.Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


Dom na sklonku noci

20230309 112144

Zdroj: sdetmi.com

Na malom idylickom ostrove Castellamare neďaleko sicílskeho pobrežia stojí majestátny Dom na sklonku noci so starým barom. Práve sem zavial osud mladého doktora Amedea, najdúcha, ktorého na pevnine vychoval starý doktor Esposito. Naučil ho svojmu medicínskemu umeniu. Amedeovi učaroval však nielen ostrov pod ochranou svätej Agáty, ale najmä krásna ostrovanka Pina- učiteľka s tvárou gréckej sochy, s ktorou sa napokon aj oženil. V noci, keď prišiel na svet ich prvorodený syn, porodila „dvojča“ aj manželka miestneho boháča Carmela... Tri generácie žien z rodu Espositovcov sa od obdobia pred vypuknutím prvej svetovej vojny celé nasledujúce búrlivé storočie snažia udržať rozrastajúcu sa rodinu pohromade, ochrániť ju pred hrozbami, čo sa valia k ostrovným brehom. Ožívajú tak prastaré legendy, dejú sa aj zázraky, ostrov sa dvíha a upadá spolu s jeho obyvateľmi zmietanými vášňami aj tragédiami.

Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.


 

Sklenená izba

20230309 112126

Zdroj: sdetmi.com

Bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú ako projektanta svojho nového domu. Von Abt pre nich vytvorí neprehliadnuteľnú majestátnu vilu s obrovskými oknami, unikátnou ónyxovou stenou, bielymi stropmi aj podlahami – dom, v ktorom sa snúbia čisté línie, vzdušnosť, racionalita a harmónia. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle ale aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky-   ale iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu.Zakúpite na internete alebo v jednotlivých kníhkupectvách.

Napíšte komentár