27. 03. 2023 Alena 17°C Oblačno

Drevené Betlehemy v Prešove

13.12.2021 Autor: Zuzka
Termín: 02.01.2022 a ďalšie Mesto:Prešov Zdroj:stránka organizátora

V Prešove sa uchováva tradícia vystavovania drevených Betlehemov už 17 rokov. Prvý bol vystavený v roku 2004. Momentálne máme v Prešove dva krásne drevené Betlehemy.

Prvý sa nachádza pred Konkatedrálou sv. Mikuláša a jeho autorom je Juraj Antoňák z Ličartoviec. Môžeme ho obdivovať až do 8. januára 2021. Drevený Betlehem tvoria postavy v životnej veľkosti. Okrem Svätej Rodiny s Ježiškom v jasličkách v ňom nájdeme aj pastierov, anjelov, Troch kráľov s darmi, zvieratká a ďalšie. Spolu ide o 30 kusov drevených vyrezávaných sôch, ktoré zhmotňujú radostnú zvesť o Narodení Ježiša Krista priamo v centre mesta.

betleem

Zdroj: mesto Prešov

Autor Betlehemu Juraj Antoňák žije v Ličartovciach a vo svojej rezbárskej dielni má už niekoľko stoviek plastík a reliéfov z dreva. Venuje sa najmä sakrálnej tvorbe, preto sú betlehemy, krížové cesty či podobizne Cyrila a Metoda v centre jeho pozornosti. Juraj Antoňák bol pôvodne stavbárom, vyrezávať začal až v dôchodkovom veku. Časť svojho profesionálneho života strávil pri údržbe a reštaurovaní pamiatkových objektov v Banskej Štiavnici, na Spiši, v Levoči aj v Prešove a popri tom sa čosi priučil aj od akademických maliarov, ako boli Mikuláš Jordán či Jozef Bendík, od ktorých získal veľa skúseností aj inšpirácie. Diela Juraja Antoňáka však môžete nájsť po celom svete, napr. v Kanade, Amerike, Austrálii aj v štátoch Európy.

V Prešove môžeme jeho unikátne dielo obdivovať po šiestykrát. K vytvoreniu dreveného Betlehemu ho inšpirovala návšteva Vatikánu v roku 2005. Odvtedy začal snívať o tom, že vystrúha vlastný.  Pri práci používa rôzne drevo – od lipy, cez buk, dub, javor aj čerešňu. 


Druhý Betlehém zdobí priestor pred Kostolom sv. Jozefa (františkánskym kostolom) Jeho majiteľom je Imrich Girašek a zhotovil ho rezbár Milan Krajňák so svojím tímom. Betlehem je vyrezávaný z duba, kolíska v jasličkách je originálom zo samorastu duba.

i 6573452

Zdroj: mesto Prešov

Betlehem, ktorý vznikol v roku 2014, je zložený z dvanástich dubových sôch v životnej a nadživotnej veľkosti. Tradíciou a zároveň zaujímavosťou je, že postava malého Jezuliatka je do jasličiek vkladaná až pred polnočnou omšou, takže v týchto dňoch je toto miesto prázdne.

 

Napíšte komentár