03. 12. 2021 Oldrich 4°C Polooblačno

Zapáľte s deťmi sviečku a spomínajte s nimi na tých, ktorí tu už nie sú

Autor: MS, Foto: -
shutterstock 1494807845 1

Zdroj: Shutterstock

Teraz všeobecne platí, že veľa rodičov svoje deti chráni pred témou smrti a umierania. Mnohí povedia, že deti na cintorín nepatria. V minulosti to však bolo inak. Deti žili so starými rodičmi, často videli, ako umierajú a bol to pre nich prirodzený rituál života. Zomieranie nebolo tabu. Keď starí rodičia zomreli, deti boli často na blízku a pohrebom uzatvárali životnú púť svojho najbližšieho.

Teraz a zvlášť v tejto dobe často ľudia umierajú sami, ďaleko od svojich blízkych. Rodičia deťom veľmi ťažko vysvetľujú, prečo tu už niekto nie je. Častokrát pred deťmi skrývajú svoj smútok a o smrti nehovoria. Deti by sme nemali tak veľmi chrániť. Mali by sme im dovoliť prežívať emócie spolu s nami. Dieťa cíti, že sa niečo deje. Treba mu - adekvátne veku - vysvetliť, prečo sme smutní a že slzy a plač patria k týmto pocitom. Naučíme ho tak neskrývať svoje pocity, aj keď sú negatívne a hovoriť o nich.

Ako deťom vysvetliť smrť?

Deti sa so smrťou a umieraním stretávajú v rôznom veku. Niektorým zomrie ich domáci miláčik a veľmi za ním smútia. Treba im preto primerane veku vysvetliť kolobeh života. Najlepšie sa to vysvetľuje na prírode a rastlinkách. Na jar všetko rastie a kvitne, v lete nám dávajú úrodu či kvety a v zime pomaly umierajú. Všetko má svoj čas. Čas na narodenie, život aj smrť. 

shutterstock 771862699 1

Zdroj: Shutterstock

Aký je rozdiel medzi Halloweenom a Dušičkami?

Sviatok Všetkých svätých a Deň pamiatky zosnulých sa u nás slávia už niekoľko storočí, pôvodné zvyky spojené s týmito sviatkami pretrvali až dodnes. Sviatok všetkých svätých si pripomíname 1. novembra a Pamiatku zosnulých tzv. Dušičky 2. novembra. Tieto dni venujeme spomienkam na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Chodíme na cintoríny, zapálime sviečku, zanesieme venček či kytičku.
Halloween je americký sviatok vymyslených duchov a nadprirodzených bytostí, ktorý sa koná v predvečer Sviatku všetkých svätých 31. októbra. 

shutterstock 110698811 1

Zdroj: Shutterstock

Ako s deťmi spomínať na svojich najbližších?

Nebojte sa vziať deti s vami na cintorín.

Pre ne toto vôbec nie je tak traumatizujúce ako môže byť napr. pohreb. Je to tradícia, ktorou ich učíme, ako si uctiť pamiatku svojich blízkych a zaspomínať na ich život s nami. Ak ich vezmete na cintorín v podvečer, kedy je krásne vysvietený a mení sa na čarovné miesto, stane sa to pre ne pekným rituálom, ktorý sa im bude páčiť a rady pomôžu zapáliť aj sviečku. Ak sa vám na hroby z rôznych príčin nedá ísť, zapáľte sviečku doma alebo v najbližšej kaplnke.

Spomínajte na svojich blízkych spolu s deťmi 

Rozprávajte sa s deťmi o vašich blízkych a spomínajte na pekné či veselé chvíle, ktoré ste spolu zažili. Prezerajte si s nimi rodinné fotografie a spomínajte. Ak si dieťa už blízkeho nepamätá, vysvetlite mu, kto to bol a prečo vám chýba.

Navštívte rodinu či blízkych a spomínajte spolu

Veselé historky a spomienky všetkých z rodiny na blízkeho rodinu spájajú a utužujú rodinné puto. Nevynechávajte z toho deti. Aj ony môžu mať pekné spomienky a ak ich nemajú, nechajte ich nahliadnuť do tých vašich. Nie nadarmo sa hovorí, že v spomienkach a našich srdciach budú žiť naši najdrahší navždy!

Prečítajte si:

Napíšte komentár