30. 11. 2021 Ondrej/Andrej 4°C Sneženie

Prvý bezbariérový festival Paráda 2021

18.09.2021 Autor: Claudinka
Miesto:HS Centrum Piešťany, Hlboká 92, 921 01 Piešťany Termín: 18.09.2021 Mesto:Piešťany Čas:10.00 - 19.00 hod. Zdroj:stránka organizátora
parada piestany 2021

Zdroj: pic-piestany.sk

Slovenský paralympijský výbor (SPV) v spolupráci s generálnym partnerom podujatia SPP a svojim hlavným partnerom Kúpeľmi Piešťany už po štvrtýkrát organizuje v Piešťanoch podujatie Paráda 2021 – prvý bezbariérový festival. 

Uskutoční sa po ročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa uskutoční v sobotu 18. septembra v priestoroch HS Centra v Piešťanoch a stretnú sa na ňom návštevníci festivalu spolu s úspešnými i neúspešnými paralympionikmi, ktorí sa práve vrátili z Paralympijských hier z Tokia. Ide o pokračovanie tradície PARÁDY, ktorá odštartovala v roku 2010 na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom a každoročne prilákala do tohto areálu stovky detí s rodičmi, aby sa oboznámili s paralympijskými športami a prežili príjemný deň v kruhu paralympijskej rodiny. Piešťanský „Prvý bezbariérový festival“ sa premiérovo konal v roku 2018, kedy sme na ňom privítali medailistov zo ZPH v Pjongčangu. Ďalší „live“ ročník nasledoval v roku 2019. Vlani bol festival v dôsledku pandemickej situácie umiestnený iba do online priestoru, v ktorom sa realizoval cez workshopy, súťaže, videá či športové výzvy a počas mesiaca október bola pri Chodníku slávy SPV inštalovaná aj exteriérová výstava zo sveta slovenských paralympionikov.

„Heslo festivalu Páráda je Všetci sme si rovní, čo presne vystihuje podstatu podujatia. Aj v našej integračno-edukačnej zóne Ruka v ruke si môžu ľudia vyskúšať rôzne aktivity, ktoré ich priblížia ku komunite ľudí so zdravotným znevýhodnením,“ hovorí spoluorganizátor podujatia Miro Béreš z občianskeho združenia Úsmev pre druhých. V zóne si návštevníci budú môcť vyskúšať canisterapiu, jazdu na invalidných vozíkoch či iné zábavno-integračné aktivity. Tiež tu dostanú odpovede na svoje zdravotné otázky od prítomných odborníkov.


Pre deti sú v areáli pripravené tvorivé dielne a aktivity pre všetky vrstvy - od bábätiek až po seniorov. Zároveň si ktokoľvek môže vyskúšať rôzne parašporty ako stolný tenis, paravolejbal, lukostreľbu a streľbu, paratenis, bedminton či bocciu, ktorá patrí spolu s paracyklistikou k najúspešnejším športom Slovenska na paralympiáde v Tokiu. Deti so zdravotným znevýhodnením tiež budú mať priestor zapísať sa do niektorého z tímov a môžu Slovensku v budúcnosti robiť radosť. Mladí návštevníci podujatia, ktorí získajú na jednotlivých stanovištiach pečiatky vyhrajú milý darček na pamiatku.

V programe vystúpia Dominika Mirgová, Peter Cmorik či detský súbor Fíha Tralala. Uskutoční sa aj uvedenie detskej knihy Bellabka.

Za účasti slovenských medailistov z Tokia sa účastníci Parády budú môcť zapojiť aj do ďalších aktivít ako Edukačná zóna projektu Ruka v ruke, SPP náučno – zábavná zóna či aktuálne v japonskom duchu skladanie origami alebo japonský šach „shogi“. Pre najmenších bude pripravené detský kútik, nafukovacie hrady či skákacie atrakcie.

V ramci kovid opatrení sa organizácia podujatia bude riadiť modelom OTP (očkovaný – testovaný – prekonaný).

Oficiálne privítanie a vítanie Slovenskej paralympijskej výpravy prebehne od deviatej ráno na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, keď sa tiež slávnostne osadí plaketa na Chodníku slávy.

„Tak, ako nás každý rok príjemne prekvapujete veľkým záujmom, ktorý určite podporilo aj výnimočné prostredie piešťanského Kúpeľného ostrova, túto atmosféru sa vynasnažíme priniesť aj tohto roku, keď sa Paráda v obedňajších hodinách presunie do HS Centra, miesta našej tréningovej prípravy na Tokio. Veríme, že spoločnými silami a dobrou náladou kontinuálne nadviažeme na predošlé ročníky, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom a strávite opäť pekné chvíle v kruhu paralympijskej rodiny“, uviedol za hlavného organizátora predseda SPV Ján Riapoš.

Paráda je tiež výborným miestom, kde sa návštevníci môžu s úspešnými reprezentantmi Slovenska porozprávať či získať od nich autogram a spoločnú fotografiu. Festival začína o 10. hodine v priestoroch HS Centra na Hlbokej ulici č. 92, trvať bude do 18 hodiny. „Príďte sa zabaviť, možno niečo naučiť, no hlavne podporiť myšlienku festivalu. A prineste celú rodinu“ pozýva návštevníkov z celého Slovenska Miro Béreš. Vstup je voľný.

Program podujatia (prevzatý zo stránky paralympic.sk):

  • 09:00 – Štart podujatia
  • 10:00 – Prezentácia športov
  • 14:00 – Vystúpenie Petra Cmorika
  • 15:00 – Krst knihy Bellabka
  • 15:55 – Tance na vozíku
  • 16:00 – Fíha Trala
  • 17:00 – Paralympijská výprava – privítanie
  • 17:20 – Tance na vozíku
  • 17:30 – Vystúpenie Dominiky Mirgovej
  • 19:00 – Koniec podujatia

Text: tic-piestany.sk, paralympic.sk

Napíšte komentár