28. 10. 2021 Dobromila, Kevin 14°C Jasno

30. výročie Múzea liptovskej dediny v Pribyline

12.08.2021 Autor: MS
Termín: 14.08.2021 a ďalšie Mesto:Pribylina Zdroj:stránka organizátora

large 233095076 355071936228034 4942637777467967328 n

Pestrý program začína v piatok 13. augusta 2021 a Liptovské múzeum bude v tento deň v rytierskej sále renesančného kaštieľa z Parížoviec na konferencii venovanej témam súvisiacich s minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou múzeí v prírode, hostiť odborníkov z iných múzeí a kultúrnych inštitúcií.

Na konferencii sa okrem zástupcov Liptovského múzea a zriaďovateľa, Žilinského samosprávneho kraja, zúčastnia aj múzejníci z Kysuckého múzea, Ľubovnianskeho múzea – Hradu v Starej Ľubovni, Slovenského banského múzea – Banského múzea v prírode a Pamiatkového úradu SR.

O tretej popoludní čaká návštevníkov vernisáž výstavy s názvom Splietanie prúdov génia loci. 30 rokov Múzea liptovskej dediny Pribylina, ktorá predstaví vznik, budovanie a tri desiatky čulých rokov tohto jubilujúceho múzea v prírode.

Na podvečernú hodinu je naplánované slávnostné zasadnutie Múzejnej vedeckej rady Liptovského múzea, kde budú jej členovia diskutovať o ďalšom odbornom smerovaní tejto fondovej inštitúcie.

Sobotný program je zameraný prevažne na návštevníka túžiaceho zažiť pestrý kultúrny program. Počas celého dňa sú pripravené tvorivé aktivity pre deti, kurátorské prehliadky novej výstavy ako aj stretnutie partnerov v rámci úspešného projektu Otvorené múzeá – rozšírenie programových možností kultúrnych inštitúcií v poľsko – slovenskom pohraničí.

Hlavný kultúrny program odštartuje napoludnie. Ako prví vystúpia Fujaristi z Liptova pod vedením Ľubomíra Lauku, nasledovať ich budú mladí Liptovskí heligonkári. Pripravené sú aj vystúpenia multiinštrumen­talistu Michala Smetanku a Folklórneho súboru Liptov. Kultúrny program obohatia aj dve diskusie. Prvá s bývalými riaditeľmi Liptovského múzea bude venovaná vzniku a budovaniu múzea v prírode, druhá zase víziám a budúcnosti tejto najnavštevovanejšej expozície Liptovského múzea. Počas kultúrneho programu ocení vedenie múzea aj osobnosti a inštitúcie, ktoré sa v minulosti zaslúžili o jeho vybudovanie a bezproblémovú prevádzku.

Bodkou za nesmierne bohatým kultúrnym programom a celými oslavami bude vystúpenie ochotníkov združených v Divadle Hubová, ktorí predvedú veselohru Jána Chalúpku Všetko naopak.

Napíšte komentár