03. 10. 2023 Stela 26°C Jasno

Výstava - Kaleidoskop vedecká hračka

04.06.2021 Autor: MS
Miesto:Moyzesova 50, 022 01 Čadca Termín: 31.10.2021 a ďalšie Mesto:Čadca Zdroj:stránka organizátora
Kaleidoskop Vedecka hracka plagat

Zdroj: kysuckemuzeum.sk

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu s názvom Kaleidoskop – Vedecká hračka, ktorá potrvá od 6. 6. do 31. 10. 2021.

Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadku kaleidoskopov z najväčšej zbierky v Slovenskej republike. Táto interaktívna výstava vedeckých hračiek, hier, hlavolamov a jednoduchých neškolských fyzikálnych experimentov je určená pre malých i veľkých. Dozviete sa tu o všeličom, čo sa prostredníctvom hračiek – najmä kaleidoskopov, možno naučiť, spoznať a pochopiť.

Ak navštívite Kysucké múzeum, môžete vidieť až 400 exponátov (310 kaleidoskopov rôznych konštrukcií a dizajnov, 63 vedeckých hračiek, 18 hlavolamov a 9 fyzikálnych experimentov) a to z 50 krajín sveta. Určená je pre všetkých, no najmä pre žiakov základných a stredných škôl a rodiny s deťmi.

Autorkou výstavy je Ing. Beáta Puobišová, ktorá  kaleidoskopy zbiera od malička.  „Kaleidoskop ma očaril už v útlom detstve. Samozrejme, nedokážem zabudnúť na ten prvý. Mamička mi ho poskladala ako origami z tvrdšieho bieleho papiera. Dovnútra trojbokého rovnostenného ihlana s malým otvorom vo vrchole nasypala kúsky postrihaného staniolu zo salóniek. A kúzlo sa zjavilo pri pohľade do tmavej diery. Žiaľ, tento papierový výtvor už prežíva iba v mojich živých spomienkach. Dodnes sa mi ho nepodarila napodobniť a ani som nestretla nikoho, kto by si na takýto typ poskladaného hranatého kaleidoskopu spomenul,“ zaspomínala autorka výstavy.

Ako sama hovorí, až výzva Kysuckého múzea na vystavenie zbierky kaleidoskopov ju primäla k tomu, že si vypracovala vlastný triednik kaleidoskopov s technickými a dizajnovými parametrami. „Tak som zistila, že mnohé kaleidoskopy sú konštrukčne rovnaké, či veľmi blízke a odlišujú sa iba farbou plastu či povrchovým obrázkom. Aj keď sa to nezdá, konštrukčné a rozmerové odchýlky jednotlivých častí kaleidoskopu (okulár, tubus, reflexné plochy, objektív, komôrka, bunka, telieska...) poskytujú množstvo kombinácií a teda množstvo druhov a typov kaleidoskopov,“ povedala.

Výstava Kaleidoskop – Vedecká hračka bude doplnená aj o tvorivú aktivitu, na ktorej si deti, aj spoločne s rodičmi, môžu vytvoriť svoj vlastný kaleidoskop. Tešíme sa na vašu návštevu. 

Napíšte komentár