20. 09. 2021 Ľuboslav(a) 18°C Oblačno

Výstava Podoby kovu

07.05.2021 Autor: Claudinka
Termín: 31.08.2021 a ďalšie Mesto:Galanta Zdroj:stránka organizátora
Podoby kovu Plagat2

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Vlastivedné múzeum v Galante pripravuje na tohtoročné medzinárodné podujatie Noc múzeí a galérií otvorenie novej výstavy s názvom „Podoby kovu“, ktorá predstaví  tematiku spracovávania a využívania rôznych druhov tejto suroviny  od svojich počiatkov až po druhú polovicu 20. storočia. Kov bol aj stále je súčasťou každodenného života celej spoločnosti a sprevádza nás už celé stáročia.  Od doby, kedy ľudstvo objavilo vlastnosti železa, medi, zinku, ocele  a iných kovov, sa postupom času stali prítomné skoro v každom prvku v bežnej domácnosti -  kľúčoch, príboroch, drobných prvkoch na oblečení, pričom sa za ich rozšírením stojí najmä priemyselná revolúcia a továrenská výroba. Je vnímaný hlavne ako úžitkový materiál, pod zručnými rukami remeselníkov však vie zastúpiť aj dekoratívnu a estetickú funkciu v podobe rôznych šperkov. Výstava tak bude prezentovať  jeho rôzne podoby nielen z hľadiska materiálového, ale aj z hľadiska jeho využitia a estetiky v čase a priestore. Prostredníctvom zbierkových predmetov a mobiliára Vlastivedného múzea v Galante bude vytvorených niekoľko menších výstavných celkov, ktoré podajú problematiku spracovania a využívania kovu z rôznych uhlov pohľadu. Prezentované budú zbierkové predmety z etnologického, archeologického a historického fondu,  vrátane novo zreštaurovaných kachlí, ktoré boli obnovené vďaka dotácii z projektu Fondu na podporu umenia.   Kachle  boli používané ako vykurovacie teleso na tuhé palivo v mestskom interiéri, vyrobené v poslednej tretine 19. storočia, časom však kvôli spôsobu používania prišlo k únave materiálu a ich poškodeniu. Podarilo sa im vrátiť ich pôvodný plnohodnotný výraz, vychádzajúci z ich autentickej podoby. Výstavné celky sa budú venovať počiatkom záujmu o kov ako o materiál na výrobu úžitkových, ale i dekoratívnych, symbolických či devocionálnych predmetov, kováčstvu ako najstaršiemu remeslu na jeho spracovanie, amatérskemu aj profesionálnemu. Jednotlivé celky sa budú opierať o textové panely, ktoré slovom a obrazom budú dokumentovať a dopĺňať jednotlivé časti výstavy.

Vernisáž výstavy sa uskutoční online 15.05.2021 o 15:00 hod. na Facebook stránke múzea (@MuzeumGalanta) a YouTube. 15.05.2021 je zároveň dňom, kedy sa uskutoční aj celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií, v rámci ktorého bude v tento deň vstup do múzea ako aj do vodných mlynov v Jelke a Tomášikove zdarma.

Výstava Podoby kovu bude sprístupnená od 15. 5. 2021 – 31. 8. 2021 počas bežných otváracích hodín. Návšteva múzea a jeho vysunutých expozícii je možná v súlade s aktuálnymi protipandemickými opatreniami.

Napíšte komentár