Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Ak hľadáte pekný tip na výlet a prechádzku v tieni stromov, pozývame do nádherného Stupavského parku, s kaštieľom, jazierkom, kačkami, majestátnymi platanmi a množstvom lavičiek, či obnoveným ihriskom.
Ideálne zaparkovať pri kostole na malom námestí v Stupave. Odtiaľto je to naozaj len pár krokov do parku, kde okrem obnoveného ihriska nájdete aj množstvo lavičiek na sedenie, jazierko s kačkami a korytnačkami, či len skrátka peknými chodníčkami popod obrovské platany. Ako bonus, určite odporúčame výbornú zmrzlinu, ktorú nájdete na námestí, hneď vedľa kostola. Park je známy aj vďaka nádhernému kaštieľu, ktorý sa momentálne využíva ako zariadenie sociálnych služieb a patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju.
Podľa písomných prameňov v 16. storočí stál na mieste dnešného kaštieľa rozlohou menší panský dom. V tomto čase boli jeho súčasťou aj ovocné záhrady, jedna sa nachádzala pri panskom mlyne (dnes nefunkčný umelý vodopád), druhá pri pivovare (za Munkáčom). Pri prestavbe panského domu na renesančný kaštieľ v polovici 17. storočia, prešla reprezentačnou úpravou určite aj záhrada, jej podobu však nepoznáme. Nasledovnú, barokovú úpravu kaštieľskej záhrady z polovice z 18. storočia, zachytil plán uložený v pálffyovskom archíve. Obranné vodné priekopy okolo kaštieľa boli prebudované na okrasné záhrady s dvomi vodometmi. Priestor východne od kaštieľa, v miestach dnešného jazierka, upravili na pravidelne ohraničené okrasné kvetinové záhony vo francúzskej štýle. Súčasťou kaštieľskej barokovej záhrady bola aj jazdiareň, dva menšie skleníky, mlyn a byty pre panského záhradníka, lesníka a stolára. Po vlastníckej zmene stupavského veľkostatku v roku 1867 dal nový majiteľ gróf Alajos Károlyi upraviť nielen kaštieľ, ale aj panskú záhradu v jeho blízkosti. V druhej polovici 19. storočia bola záhrada premenená v anglickom štýle na krajinársky park. Bažinatú vodnú plochu východne od kaštieľa upravili na nepravidelné jazierko s kamennou obrubou brehov a umelým ostrovčekom. Celková parková plocha bola výrazne rozšírená a doplnená novými nepôvodnými drevinami. V parku vznikli citlivo komponované malebné priehľady, poskytujúce harmonické zoskupenia a solitéry rôznorodých drevín kombinované s trávnatými plochami. Udržiavané parkové prostredie voľne prechádzalo až do lesných porastov pod Pajštúnskym hradom. V priestore parku sa v prvej polovici 20. storočia nachádzali viaceré hospodárske objekty – pivovar, debnáreň, práčovňa a mlyn, ktorý ako jediný dodnes stojí na svojom mieste. Cez park pretekali dva potoky a napájali umelé jazierka. Pri futbalovom štadióne sa na vyvýšenom mieste zachovalo torzo altánku s prístupovou cestou pôvodne lemovanou alejou pagaštana konského. Stupavský park so vzácnymi drevinami patrí medzi najkrajšie v Bratislavskom kraji, jedným z najobdivovanejších stromov sú mohutné platany západné. Napriek necitlivým stavebným zásahom v uplynulom polstoročí a nedostatočnej údržbe, je park nositeľom vzácnych kultúrno-historických hodnôt. Do zoznamu kultúrnych pamiatok bol park spolu s kaštieľom zapísaný v roku 1963, v súčasnoti národnou kultúrnou pamiatkou evidovanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.
Súčasťou kaštieľa je park, ktorý založili Károlyiovci. Pôvodne ho budovali v anglickej koncepcii. Rastú tu unikátne dreviny, napríklad odroda tisovníka Taxadium Ascendes. V areáli parku bol v minulosti grófsky pivovar, mlyn a niekoľko rybníkov. Stupavský park je vhodný na nenáročné prechádzky a aktívny šport. Vychádzajú z neho turistické trasy a chodníky do Malých Karpát a k zrúcanine hradu Pajštún.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 16′ 26″ E 17° 2′ 1″
Mapa sa nahráva...
25.12.2024, 16:33
Termálny prameň LukavicaAdrián
Mali sme zlý zážitok. Pri prameni sedeli dvaja občania národnostnej menšiny, s flasou vodky a reprákom nahlas púšťali peničky á la Scooter - do prírodnej lesnej scenérie sa to nehodilo, rušilo to návštevníkov, ktorý tam prišli za kľudom. Do prírody. Okolie bolo dosť znetvorené - špaky, obal od kondómu, provizorne prístrešky gýčové, ako búda pre bezdomovcov. Velká škoda. Už sa tam nevrátime - hoci - po pobyte v prameni sa cítime krásne na tele uvolnene - iste má skvelé ozdravné účinky!
25.11.2024, 16:52
Ako pripraviť detský vianočný punčValér Kochan
Neviem sa dočkať na ten punč snád bude chutný
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár