25. 06. 2022 Tadeáš 33°C Skoro jasno, búrky

Muránsky hrad

Autor: Simona, Foto: sdetmi.com
Adresa:Muráň Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

V prípade, že sa s deťmi vyberiete pozorovať sysle na lúku plnú sysľov, odporúčame výlet spojiť aj s turistikou na hrad Muráň. Naše deti vo veku 8 a 10 rokov to hravo zvládli a výhľady stoja určite za to. Na záver odporúčame zastaviť sa na legendárne muránske buchty v centre obce Muráň.

O hrade Muráň

Zrúcanina hradu na výraznom vrchu Cigánka s bralnou čiapkou dolomitických vápencov, v Muránskej planine Spišsko-gemerského krasu, situovaný nad obcou Muráň. Vyhliadka "Cigánka" poskytuje výhľady na celé okolie a zaručí vám peknú rodinnú fotografiu do albumu.
IMG 20190816 115937362 HDR

Prístup k hradu

Existuje viac možností prístupu k hradu Muráň. Treba však počítať s tým, že patrí k jedným z najvyššie položených hradov. Jednou z možností je výstup priamo z obce Muráň. V centre obce, hneď vedľa obecného úradu je smerová tabuľa k hradu Muráň, odkiaľ vedie cesta až po Veľkú Lúku. Po červenej turistickej značke (cesta Márie Széchy) sa k chate pod hradom dostaneme asi za 1 - 1,5h. Od smerovej tabule pôjdeme kúsok po asfaltke a potom odbočíme doprava na lesnú cestičku. V prípade, že si chceme veľký kus cesty skrátiť, je možné sa k Veľkej Lúke dostať aj autom, no je potrebné si vybaviť povolenku buď na obecnom úrade, alebo v infocentre v obci. V tom prípade sa vydáme úzkou asfaltovou cestou, ktorá začína rovnako ako červená trasa a potom sa odkláňa vľavo. Hlavne treba byť opatrný, keďže cesta je pomerne úzka a premávka je obojsmerná. Od Veľkej Lúky však musíme ísť už len peši po lesnej cestičke - modrej turistickej trase.

IMG 20190816 111152216Kupodivu, takmer celú cestu budeme klesať nadol, až zhruba po 30 minútach dôjdeme k chate, kde sa počas sezóny môžeme občerstviť. Odtiaľto už nasleduje náročnejšie asi 15-20 minútové stúpanie až k hradnej bráne.

Ďalšou z možností výstupu je túra po červenej značke z Muránskej Huty. Jediné výrazne stúpanie asi 150 metrov prekonáme na prvom úseku z Huty po kríženie s modrou značkou Pod Skalou. Ďalej pokračujeme po lesnej ceste a zvlnenou rovinkou sa dostaneme na severný okraj Veľkej Lúky. Odtiaľ už pokračujeme tak, ako to bolo opísané vyššie.

Asi najpohodlnejším výstupom na hrad je výstup zo sedla Javorinky. Začiatok je trochu nižšie od sedla, na gemerskej strane, z parkoviska pri hlavnej ceste Muráň - Červená Skala. Po modrej a neskôr červenej turistickej značke sa po spevnenej ceste bez výraznejšieho stúpania dostaneme na Veľkú Lúku.

Na hrad vedie turistický chodník aj z križovatky hlavnej cesty Muráň - Červená Skala s odbočkou na Prednú Horu. Po žltej značke sa dostaneme ku kríženiu s modrou značkou tesne pred chatou pod hradom.

IMG 20190816 121229751

 

Mohlo by vás ešte zaujímať:

Mapa: N 48° 45′ 36″ E 20° 3′ 39″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Vik Vik 24.12.2021, 14:37

    Dostali sme sa tam z muránskej Huty a nebolo to nič zložité, viac ako vyzor ma zaujala historia hradu, ktora je ozaj pestrá a nejednu velku udalost prežila

  • Božena 21.12.2021, 23:09

    Hrad opradený veľkou históriou a množstvom zaujimavych faktov, odporucam

  • Peter 13.12.2021, 14:06

    Nadherny vyhlad, da sa aj s mensimi detmi z Velkej luky

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár