02. 12. 2021 Bibiána 7°C Občasný dážď

Rozhľadňa Hniezdo v Malinove

Autor: Danka, Foto: sdetmi.com
20201108 111705

Zdroj: sdetmi.com

Adresa: Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Po piatich rokoch existencie sa altánok s drevenými hračkami a novšie Hniezdo s lávkou cez mokraď stali obľúbeným miestom pre rodičov s deťmi, rekreačných bežcov, psíčkárov i vodákov. 

Voľne prístupné miesta v prírode na obyčajné posedenie či opekanie, kde sa nemusí platiť vstupné, sú stále vzácnejšie. Tento projekt nadväzuje na predchádzajúce  aktivity OZ Pro Eberhard pri Malom Dunaji - na miesto s altánkom a lavičkami, s drevenými pontónmi na pristávanie lodí pre vodákov, s drevenými komponentmi na hry detí. 

Rozhľadňa Hniezdo je od altánku vzdialená asi 250 m a slúži deťom i dospelým na pozorovanie života vtákov a živočíchov pri vode. Na rovine pri Malom Dunaji je málo vyvýšených miest, preto sme zvolili práve pohľad z výšky. Hniezdo je umiestnené na stromoch tak, aby vytváralo pocit bezpečia ako v naozajstnom hniezde a viac priblížilo deti k svetu vtákov. Rozhľadňa je na konci poľnej cesty, kde v historickej minulosti bol brod k jágerni J. Kapfingera, hlavného lesníka grófskych lesov. Ešte v polovici minulého storočia neďaleko brodu stála pozorovateľňa na ochranu úrody pred požiarmi. V posledných rokoch sa tu paralelne s tokom rieky vytvorila mokraď, dlhá niekoľko sto metrov. 
Tieto prírodné a historické zvláštnosti nás inšpirovali vytvoriť práve na tomto mieste atraktívnu pozorovateľňu, prostredníctvom ktorej si deti a verejnosť posilnia vzťah k prírode a konkrétnej lokalite. 

 Lávkou cez mokraď možno prejsť až k brehu rieky, možno si na ňu ľahnúť a zblízka pozorovať život v mokradi. Deti z miestnej ZŠ skrášlili prístupovú cestu od obce k rozhľadni vysadením stromoradia a kríkov, ktoré v budúcnosti vytvoria tieň chodcom a vtákom miesta na oddych a hniezdenie. Chodcom na ceste k rozhľadni ponúkame na dvoch informačných tabuliach základné informácie o chotári Malinova, o starých brodoch a prievoze cez Malý Dunaj, o vtákoch a živočíchoch pri rieke a v mokradi.

Blízko rozhľadne Hniezdo rozmiestnili deti z miestnej ZŠ - Zelenej školy prvé hniezdne búdky. Drobné spevavce si ich môžu až do jari obzerať a potom si z nich vybrať. Deti budú priebežne pozorovať život nielen okolo búdok, ale aj v okolí celej mokrade. Z pozorovaní a z fotografií sa bude tvoriť postupne mapa okolia obce Malinovo, z ktorej sa dozvieme, aké vtáky, živočíchy a rastliny žijú v lužných lesoch v našom chotári. 

Môže vás zaujímať:

TOP tipy na nenáročnú turistiku s deťmi na Slovensku

Napíšte komentár