Zamatový zajačik - Mikulášske predstavenie v BDNR

16.05.2019 Autor: Annie, Foto: bdnr.sk
Termín: 06.12.2019 Mesto:Banská Bystrica Zdroj:stránka organizátora
77144083 2721814744506312 2358171443344179200 o

Zdroj: bdnr.sk

Mikulášske predstavenie v BDNR. S príchodom Mikuláša, čerta, anjelov a chutným prekvapením.


...alebo ako sa hračky stanú skutočnými.  


Prvé uvedenie autorky a titulu na Slovensku!

 

Zamatový zajačik je rozprávka o tom, ako a kedy sa hračky stanú skutočnými. Príbeh plyšového zajačika hovorí o zázraku lásky, o tom čo to znamená ľúbiť/ byť ľúbený, ľúbená. Zároveň je to rozprávka o prianiach, o tom ako sa aj zdanlivo neskutočný sen môže stať skutočnosťou.

 

Príbeh pre deti od americkej spisovateľky britského pôvodu Margery Williams Bianco. Knižka The Velveteen Rabbit (Zamatový zajačik) vyšla v r. 1922 a do dnešných dní vzniklo nespočetné množstvo filmových adaptácií, rozhlasových hier, divadelných a muzikálových predstavení tohto príbehu. Knižka preslávila autorku po celom svete. 

Réžisérka predstavenia
Iva Š. iniciovala výber titulu a jeho prenos do slovenského prostredia:
Zamatový zajačik je moja dávna spomienka na preplnené divadlá v americkom meste Atlanta, kde sa táto rozprávka hrávala v predvianočnom čase (a stále sa hráva). Príbeh je veľmi krehký a táto krehkosť a jemnosť zrejme učarovala mnohým z dospelých. Každý a každá sme mali svojho plyšáka... Za vzťahom k hračkám je ukrytých veľa nitiek, celé pradivo a sieť vedúca ku vzťahom a láskam v rodine.“


Interpretkou predstavenia je herečka
Mária Šamajová, ktorá sa mnoho rokov pohybuje v priestore tvorby pre najmenšie deti. Bola a je profilovou protagonistkou mobilných predstavení pripravených do prostredia materských škôl, ktoré v BDNR vznikali najmä v r. 2004 - 2010 pod názvom Zahrajte sa s rozprávkami. Pod jej rukami zázračne ožili desiatky tradičných bábok alebo bábok z predmetov. (Stále môžete navštíviť sólohry z menovaného cyklu, napr. Bubácku rozprávku, Dobrodružstvá smelého zemiaka, v interpretácii Márie Šamajovej). Svetoznáme dielo M. Williams symbolicky korunuje tento cyklus. Titul je zároveň symbolickým pripomenutím životného jubilea herečky. Text po prvýkrát do slovenčiny preložila Lujza Demuth. Výtvarne predstavenie pripravila scénická a kostýmová výtvarníčka Hana Kollárová. Na realizácii výpravy a bábok spolupracovala výtvarníčka Katarína Mažáryová a ateliéry divadla. 

 

 

Pre deti od 4 rokov.

Termín predstavenia:

  • nedeľa 6. decembra 2019 o 18.00 hod.

Dĺžka predstavenia: 55 min.

Vstupné: 4 €, predpredaj: 3,50 €

 

Zamatovy zajacik 20

Zdroj: bdnr.sk

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár