Oponický hrad

Autor: marylyn, Foto: navstevnik.topolcany.sk, Youtube, Wikipedia
Adresa:Oponice Telefón:038 / 5317125 E-mail:oponice@oponice.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Táto neprehliadnuteľná dominanta obce sa týči z Tribečského pohoria už od 13. storočia, kedy mal hrad úlohu chrániť Nitriansky kniežací hrad pred nájazdami Tatárov a neskôr Turkov. 


V súčasnosti poskytuje táto malebná ruina stredovekého hradu návštevníkom najmä prekrásne výhľady do údolia rieky Nitry a v diaľke sa týčiaci masív Považského Inovca. K oponickému hradnému panstvu sa viaže legenda o poklade, ktorý tu údajne zakopal knieža Svätopluk. Legenda hovorí, že Svätopluk rád chodieval na toto miesto a preto sem spolu s pokladom ukryl aj svoj slávny meč. Poklad s mečom sa však nájde až vtedy, keď to bude národ slovenský najviac potrebovať, aby ho mohol zachrániť zo záhuby.

Na hrad vedie v súčasnosti turistický chodník z obce Oponice. Už v obci pri vstupnej bráne do parku veľkého kaštieľa sa nachádza veľká informačná tabuľa o hrade v 3 jazykoch, kde turisti dostanú prvotné info o tejto dominante. Z obce to na hrad rezkým krokom urobíte za 30 min. a odmenou Vám bude majestátne kamenné sídlo týčiace sa z Tribečského pohoria a panoráma na dolinu od Zobora až po Bánovecko. 

Mapa: N 48° 26′ 54″ E 18° 9′ 23″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Andrea 28.11.2019, 18:53

    Výborná túra

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár