24. 09. 2021 Ľuboš, Ľubor 19°C Polooblačno

Topoľčiansky hrad

Autor: marylyn, Foto: topolcianskyhrad.sk
Adresa:955 01 Podhradie Telefón:038/5340118 E-mail:galeria@topolcany.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

V súčasnosti tvorí hradná zrúcanina Topoľčianskeho hradu, resp. Podradského hradu voľne prístupný stavebný komplex situovaný na sčasti zarastenom skalnom výbežku východných svahov Považského Inovca, dominujúci na južnom okraji obce Podhradie, v topoľčianskom kraji.

Obec Podhradie je známa najmä vďaka Topoľčianskemu hradu, ktorý je ojedinelou stavebnou pamiatkou na území Slovenska. Hradu dominuje hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou. Dnes hradná zrúcanina si napriek výraznej deštrukcii niektorých častí hradu dodnes zväčša zachovala svoju pôvodnú siluetu, ktorú zvýrazňuje romantická nadstavba veže. Hrad tak tvorí neodmysliteľnú súčasť kultúrnej krajiny a je nositeľom hodnoty súvzťažnosti s okolitým prostredím. 

Hlavným cieľom obnovy a využitia pamiatky je jej záchrana a sprístupnenie pre verejnosť, ako kultúrno-historického exponátu a za týmto účelom vytvorenie podmienok pre bezpečný pohyb návštevníkov a ich oboznámenie sa s dejinami a významom pamiatky. V rámci tohto cieľa sa navrhlo regulované sprístupnenie a teda aj s uzatváranie priestoru hradného jadra (horného hradu). Prístup do jadra sa obnovil v pôvodnom priebehu po zrekonštruovanom moste ponad priekopu a prechádzajúc priestorom parkanu (obranný okruh) vyústi k hlavnej vstupnej bráne. Prístup k hradu je z obce Podhradie po vyznačenom chodníku.

Napriek tomu, že kedysi bol hrad sídlom mnohých šľachtických rodov, v súčasnosti priťahuje návštevníkov najmä vďaka svojmu romantickému vzhľadu. Pri jeho návšteve si turisti môžu vychutnávať nádherné výhľady na Ponitrie, hrebene Tríbeča, Vtáčnika i Považského Inovca, ale i zrekonštruované priestory horného hradu s amfiteátrovým hľadiskom.

Mapa: N 48° 39′ 30″ E 18° 2′ 57″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Domi 26.12.2020, 18:09

    Veľmi pekný hrad. Neplanovali sme ísť k nemu autom, ale zaujal nás zdiaľky. Boli sme tam max. 1,5 hodiny. Stálo to zato !

  • JankaCh 22.12.2020, 21:26

    Výstup na hrad nie je náročný a z dediny trvá cca 10-15 min. Pri peknom počasí je krásny výhľad na okolité dediny, dokonca mestá. Na hrade prebiehajú priebežne rekonštrukčné práce. Pod hradom je v blízkom lesiku jaskyňa.

  • Andrea 07.12.2019, 18:11

    Nenáročná túra

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár