Tribečské múzeum v Topoľčanoch

Autor: marylyn, Foto: tribecskemuzeum.sk
Adresa:Krušovská 291/1, Topoľčany 955 01 Telefón:038/5323253 E-mail:sekretariat@tribecskemuzeum.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Zbierkový fond múzea v súčasnosti obsahuje 80 081 zbierkových predmetov, z toho 68 427 z oblasti spoločenských vied a 11 654 z prírodných vied.


Vo svojich zbierkach múzeum má množstvo skutočne významných exponátov, napr. kolekciu výrobkov zo sklární zaniknutých začiatkom 20. storočia, bohatú numizmatickú zbierku, postupne dopĺňanú prírastkami z hromadných nálezov mincí, zbierku historických zbraní, kolekciu predmetov z oblasti ľudovej kultúry. Významná je takmer 15-tisícová zbierka dokumentujúca chmeliarstvo, sladovníctvo a pivovarníctvo na Slovensku. Z prírodovedného fondu zaujmú zbierky zoologických preparátov a paleontologických nálezov. Najcennejším exponátom z hľadiska jeho ojedinelosti a starobylosti sú fosílne zvyšky časti lebky a spodnej čeluste mastodonta. Odborníci radia tento nález k najzachovalejším nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.

Aktuálne výstavy múzea nájdete TU.

Cenník vstupného nájdete TU.

Otváracie hodiny:

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h

Expozícia Príroda stredného Ponitria

Prostredníctvom zbierkových predmetov z geológie, paleontológie, zoológie a botaniky, farebných fotografií, kresieb, textov a máp expozícia poskytuje pomerne ucelený prehľad o neživej prírode a o zástupcoch flóry a fauny typických pre región stredného Ponitria.

Základné poslanie a súčasné úlohy Tribečského múzea v Topoľčanoch vychádzajú zo zriaďovacej listiny múzea. Inštitúcia realizuje zberateľskú, vedeckú, dokumentačnú, vzdelávaciu, metodickú, publikačnú a prezentačnú činnosť v jednotlivých odboroch prírodovedného a spoločenskovedného zamerania v regióne Topoľčian. Vlastivedný charakter múzea je od roku 1982 obohatený o užšiu celoslovenskú špecializáciu – dokumentáciu dejín chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva na Slovensku.

Mapa: N 48° 33′ 26″ E 18° 10′ 31″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Andrea 30.11.2019, 14:33

    Malé ale dobré

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár